W jaki sposób dobrać okna dachowe na poddasze?

W jaki sposób dobrać okna dachowe na poddasze? Mieszkania na poddaszu cieszą się bardzo dużą popularnością. Dzięki ciekawym skosom można stworzyć naprawdę niezwykle klimatyczne miejsce, pełne designu, oryginalności i niepowtarzalnego charakteru. Jednym z aspektów przy przystosowywaniu poddasza do zamieszkania są okna. Ich wybór odgrywa niezwykle ważną rolę i tak istotne jest to, abyśmy mogli postawić na to, co dla nas najlepsze. Okno na poddaszu ma doświetlić odpowiednio pomieszczenie, ma nadać mu doskonałego wyglądu, za zagwarantować dobre utrzymanie ciepła zimą i odpowiedniego przewiewu latem. Bez wątpienia wybór odpowiednich okien odgrywa niezwykle ważną rolę, dlatego też tak istotne jest to, abyśmy postawili na to, co najlepsze.

Ta inwestycja wpłynie znacząco na naszą przyszłość i dlatego też, jeśli mamy postawić na okna, powinny być one jak najlepsze i jak najbardziej doskonale do nas dopasowane. Okna można zamontować zarówno na dachu spadzistym, co jest przede wszystkim wykorzystywane, ale także i na dachu płaskim. Dużą zaletą okien dachowych jest to, że nawet, jeśli chcemy wykorzystać poddasze, które dotąd było niezamieszkałe, wystarczy jedynie zastosować wolną przestrzeń w dachu, w którą to wprowadzimy dany model okna.

Ile okien na danym poddaszu zastosować?

W jaki sposób dobrać okna dachowe na poddasze?

W jaki sposób dobrać okna dachowe na poddasze?

Bardzo często osoby chcące zaadaptować poddasze na część mieszkalną lub tworząc projekt nowego domu, zastanawiają się nad tym, jakie rozwiązanie okaże się być dobrym wyborem i ile okien jest potrzebnych, by dane miejsce było oświetlone, jasne i przejrzyste. Powierzchnię danych okien dachowych dobiera się do powierzchni całego pomieszczenia. Zazwyczaj osoba projektująca domy bierze pod uwagę powierzchnię podłogi i do niej właśnie dobiera ilość i powierzchnię okien. Jak to wygląda w praktyce? Zakłada się, że 1 metr kwadratowy oświetlenia od okna naświetla około 8 – 10 metrów kwadratowych podłogi, a więc jakieś 10% powierzchni danego pomieszczenia. Oczywiście tak dobrze oświetlona przestrzeń sprawdza się przede wszystkim w kuchni, salonie, czy też jadalni lub w pokoju dziecka. Jeśli chodzi o łazienkę lub sypialnie, w takich pomieszczeniach okna nie muszą zapełniać tak dużej powierzchni dachowej, bo tam światło nie jest aż tak ważne i istotne. czy rozmieszczenie okien jest istotne? Tak naprawdę zależne jest ono od tego, jaki efekt wizualny przede wszystkim chcemy uzyskać. Możemy bowiem zamontować kilka okien jedno obok drugiego, ale możemy także postawić na okna jedno nad drugim. Wszystko zależy od tego, co bardziej nam właśnie odpowiada.

Czy wysokość na jakiej montujemy okna ma znaczenie?

Bardzo często osoby nie mające stosownej wiedzy decydują się samodzielnie zamontować okno, a okazuje się, że znajdują się one na niewłaściwej wysokości. Jak więc powinno być ono zamontowane? Okno powinno umożliwić osobie patrzenie przed siebie na stojąco. Najlepiej jest zamontować je w taki sposób, aby dolna krawędź znalazła się na wysokości 110 – 140 cm nad podłogą, a górna 180 – 200 cm w zależności od wybranego modelu okna.

Jak można otwierać okna dachowe?

Jedną z bardzo ważnych kwestii, na jakie należy zwrócić uwagę kiedy wybieramy okna na poddasze jest to, jak się one otwierają. Ma to istotne znaczenie zarówno w kwestii codziennego ich otwierania i zamykania, jak również i dbania o ich czystość. Jakie więc okna można wybrać? Które okażą się być dla nas najlepsze? Najczęściej wybieranymi są te uchylne, które mają oś obrotową w górnej krawędzi ramy. Zamykane i otwierane są one za pomocą klamek. Dzięki temu, że można je przechylać w obydwie strony, gwarantują one łatwiejsze ich czyszczenie. Innymi jest okno obrotowe wysokoosiowe, gdzie oś obrotu podniesiona jest na wysokość około ⅔ wysokości danego skrzydła. Spełnia się tak jak okno obrotowe, ale dodatkowo można je wynieść za pomocą siłowników ponad połać danego danu. Innymi, mniej popularnymi, ale również kupowanymi są okna obrotowo – uchylne, rozwierane, nierozwierane i kolankowe.

Wybór okien dachowych, a pomoc specjalisty

Jeśli nasza wiedza na temat okien https://okna-szczecin.com.pl nie jest duża i sami nie wiemy, jakie okna powinniśmy wybrać do swojej przestrzeni, to bez wątpienia warto skorzystać z pomocy specjalisty. Taka osoba znajduje się w większości sklepów budowlanych, w których zdecydujemy się wybrać dane okna, ale i możemy poprosić o pomoc osobę, która będzie dla nas prace budowlane wykonywała. Nie kupujmy okien, jeśli nie mamy pewności, że będą one dla nas właśnie najlepsze. W przypadku na przykład mebli, jeśli te nam się znudzą, a mamy finanse, w każdej chwili możemy je wymienić i nie ma z tym absolutnie żadnego problemu. Jeśli zaś kupujemy okna, jest to inwestycja na długi czas, często na całe życie, dlatego też tak istotne jest to, aby były one po prostu jak najlepsze i najbardziej właściwe właśnie do nas. To, co sprawdzi się w jednym budynku, niekoniecznie będzie dobre dla nas, dlatego też zakup okien zależny jest indywidualnych kwestii każdego właściciela budynku, jak i samej nieruchomości.

Możesz również polubić…