Dlaczego miód się krystalizuje?

Dlaczego miód się krystalizuje? Niektórzy uważają, że skrystalizowany miód nie nadaje się do spożycia, inni są zdania, że z czasem dobrej jakości miód zwyczajnie musi zacząć się krystalizować. Jak jest w rzeczywistości? Dlaczego właściwie miód się krystalizuje i po jakim czasie następuje ten proces?

Miód świeży czy nieświeży?

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jaką konsystencję ma miód prosto z ula. Jest płynny, posiada leistą konsystencję, nazywaną potocznie patoką. Niemniej jednak z czasem zauważamy, że miód zaczyna robić się coraz bardziej zbity, trudno nabrać do łyżeczką. Mówimy wówczas, że patoka zaczyna zmieniać się w krupiec pod wpływem krystalizacji. Czy oznacza to, że świeży miód zmienia się w nieświeży produkt? Otóż nie. Krystalizacja jest naturalnym procesem, który wynika w głównej mierze z zawartości dużej ilości cukru. Miód zawiera go prawie 80%, pozostałe 20% stanowi natomiast woda. Zgodnie z prawami natury, prędzej czy później musi więc dojść do wytrącenia się kryształków. Co istotne, krystalizacja nie jest procesem chemicznym, zatem w wyniku jej powstawania nie dochodzi do wytworzenia żadnych produktów ubocznych, które byłyby potencjalnie szkodliwe. Pamiętajmy, że skrystalizowany miód nie traci swoich właściwości, zwłaszcza tych prozdrowotnych. Jedynym jego minusem jest fakt, iż stosunkowo trudno go nabrać. Dla niektórych stanowi to jedna zaletę, gdyż nie lubią cieknącego miodu na kanapce, preferując produkt w stałej formie.

Jak szybko krystalizuje się miód?

Dlaczego miód się krystalizuje?

Dlaczego miód się krystalizuje?

Krystalizacja miodu nie jest procesem jednolitym, występującym zawsze w tym samym czasie. Nie możemy więc stwierdzić, że każdy miód zacznie się krystalizować na przykład po upływie iluś tygodni. Wręcz przeciwnie – na proces krystalizacji wpływ ma wiele czynników, w tym między innymi rodzaj miodu. Najszybciej krystalizuje się miód rzepakowy – w ciągu 1-3 tygodni możemy na nim zauważyć pierwsze grudki cukru. Cały proces krystalizacji zwykle kończy się po upływie 10 tygodni, a więc nie zachowuje on płynnej konsystencji nawet przez 3 miesiące.

Tymczasem miód wielokwiatowy krystalizuje się w ciągu kilku tygodni, natomiast miód gryczany maksymalnie w ciągu 8 miesięcy. Nieco dłużej krystalizują się miody spadziowy oraz akacjowy – w tym przypadku mówimy nawet o kilkunastu miesiącach. Czy istnieją miody, które nigdy się nie krystalizują? Otóż z takimi również możemy mieć do czynienia, jednak zdecydowanie powinniśmy ich unikać. Mowa tutaj o miodach sztucznych, które nie podlegają procesowi krystalizacji w żadnych okolicznościach. Nie krystalizują się również miody przegrzane, które często można zakupić w supermarketach czy sklepach spożywczych. Nie są one bowiem przechowywane w odpowiednich warunkach.

Polecamy miody :

Co wpływa na tempo krystalizacji miodu?

Jak już powiedzieliśmy, na tempo krystalizacji miodu wpływa przede wszystkim jego rodzaj. W przypadku miodu słodkiego, znacznie szybkiej zamienia się on w krupca, natomiast miody z mniejszą zawartością glukozy mają przez dłuższy czas postać patoki. Niemniej jednak na proces krystalizacji mogą mieć wpływ również inne czynniki. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na sposób przechowywania produktu. Najwolniej krystalizują się miody, które wystawione są na działanie promieni słonecznych. Niestety, jednocześnie tracą one swoje właściwości prozdrowotne. Wolniej będą też krystalizowały się miody, które podlegają procesowi dekrystalizacji. Można go przeprowadzić w domowych warunkach, delikatnie podgrzewając produkt. Należy jednak pamiętać, że miód w temperaturze 40 stopni traci cenne właściwości, stąd dekrystalizację należy przeprowadzać bardzo ostrożnie.

Miód skrystalizowany – kupować czy nie?

Niektórzy uważają, że należy kupować wyłącznie miód w formie płynnej, natomiast produkt skrystalizowany trzeba pozostawić na sklepowej półce. Tymczasem nic bardziej mylnego – może okazać się, że wartościowszy będzie miód w postaci krupca. Dlaczego? Jak już wiemy, krystalizacji nie podlegają miody przegrzane. Jeśli zostały one zapakowane w słoiki kilka miesięcy temu, a wciąż nie widać na nich grudek cukru, to oznacza, że były nieodpowiednio przechowywane. Taki produkt nie powinien być sprzedawany, gdyż nie ma już swoich właściwości cennych dla naszego zdrowia. Tymczasem miód, który podlega krystalizacji, wciąż jest pełnowartościowy. Z tego też powodu zdecydowanie warto po niego sięgnąć. Jakie miody kupować? Przede wszystkim postawmy na produkty pochodzące ze sprawdzonych pasiek, najlepiej bezpośrednio od pszczelarza. Mamy pewność, że nie zawierają one sztucznych substancji czy barwników. W razie wątpliwości zawsze możemy zapytać specjalistę o to, w jakich dokładnie warunkach przechowywany jest produkt. Miejmy na uwadze, że skrystalizowany miód może mieć bardziej przyjazną formę, zwłaszcza jeśli chcemy rozsmarować go na przykład na kanapce. Nie bójmy się więc kupowania miodu, który posiada widoczne kryształki cukru. Spokojnie możemy go używać zarówno jako pomoc w leczeniu, jak i do przygotowania różnorodnych deserów czy ciast. Możemy nim również posłodzić przestudzoną herbatę czy inny napój.

Możesz również polubić…