Szczeciński podolog

Szczeciński podolog: żyjemy w czasach, w których liczy się wygląd. Jednak w naszym codziennym życiu skupiamy się głównie na pielęgnacji włosów, białym uśmiechu i szczupłej sylwetce. Zbyt często wydaje się, że zapominamy o najważniejszym punkcie, jakim są nasze stopy. To oni niosą ciężki ładunek. Przejechaliśmy nią wiele kilometrów. Dlatego nasze stopy potrzebują odpowiedniego leczenia i pielęgnacji.

Podologia – co to jest?

Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób stóp. Osoby, które się w tym specjalizują, to tzw. podiatrzy. W moim kraju podologia dopiero się zaczęła i stopniowo stała się popularna. Powodem jest to, że zmiany stylu życia i powszechne choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość i cukrzyca, mogą prowadzić do problemów ze stopami u coraz większej liczby rodaków. Prawie wszyscy przychodzą teraz do podiatry. Wśród potencjalnych pacjentów mogą znaleźć się nie tylko osoby wykonujące pracę stojącą, ale także sportowcy, pracownicy korporacji, osoby starsze, a nawet dzieci i młodzież z wadami kończyn dolnych i stóp.

Podiatra – kim on jest?

Podiatrzy na co dzień zajmują się profilaktyką i leczeniem zmian patologicznych w naszych stopach. Muszą posiadać odpowiedni zakres wiedzy z różnych dziedzin medycyny, m.in. dermatologii, kosmetologii, cukrzycy, ortopedii i chirurgii. Podiatra ma za zadanie zdiagnozować schorzenia stóp, a następnie zastosować odpowiednie leczenie i leczenie. Jednak sam podiatra nie jest lekarzem, ale często z nim pracuje. Możemy wyróżnić nie tylko ortopedię, ale również podologię chirurgiczną. Pierwszym obszarem działania jest badanie biomechaniczne stopy i kończyny dolnej lub dynamicznej i statycznej całej postawy. Leczenie podologiczne skupia się na leczeniu odcisków, brodawek lub wrastających paznokci.

Na jakie pytania warto zwrócić się do podiatry?

Szczeciński podolog

Szczeciński podolog

Podiatrzy leczą przede wszystkim osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, które borykają się z chorobami skóry, schorzeniami stawów i kości oraz różnego rodzaju deformacjami stóp lub palców (nieliczne palce stóp, palce młotkowe lub haluksy). Z jego usług korzystają również osoby z cukrzycą czy reumatyzmem.

Szczecińscy podiatrzy z powodzeniem leczą grzybice stóp, brodawki, modzele i odciski. Mogą również udzielić nam informacji, jak dbać o nasze stopy, w tym jak prawidłowo przycinać paznokcie. Podpowiedzą również, co można zrobić, aby pozbyć się spierzchniętych stóp. Jednak ich umiejętności na tym się nie kończą. Specjaliści ci wykonują również masaże stóp, dobierają ortezy, zmieniają opatrunki, dobierają wkładki ortopedyczne czy odpowiednie obuwie. Możesz je również wybrać do profesjonalnego skracania paznokci.

Wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie są najczęstszym problemem, który pacjenci widzą u swojego podiatry. Z chorobą mamy do czynienia, gdy płytka paznokcia wrasta w powierzchnię skóry. W większości przypadków wrastające paznokcie są w większości największymi palcami. Takie paznokcie mogą powodować ból i zaczerwienienie dużego palca. Może z niego również wydostać się olej. Co powoduje wrastanie paznokci? Może to być spowodowane noszeniem niewłaściwego buta, urazem, niewłaściwą pielęgnacją lub problemem ortopedycznym stopy. Dawniej wrastające paznokcie można było leczyć jedynie chirurgicznie. Obecnie można je korygować za pomocą specjalnych przyrządów.

Sprawdź koniecznie:

Konsultacja z podiatrą – jak to dokładnie wygląda?

Podiatra rozpoczyna diagnozę od przeprowadzenia odpowiednich wywiadów na temat stylu życia pacjenta, jego dolegliwości i przebytych urazów. Później zbadał to za pomocą tak zwanej subendoskopii. Pacjent musi wtedy stanąć na specjalnej macie bez skarpet i butów. W ten sposób tworzony jest obraz stopy, który jest następnie przesyłany do komputera i wyświetlany na monitorze. Barometr wtórny pozwala określić rozkład nacisku na podeszwową część stopy podczas stania (kontrola statyczna) i chodzenia (kontrola dynamiczna).

      • Testy statyczne – potrafią wykryć wady stopy, ocenić rozkład obciążenia i postawę ciała oraz środek ciężkości,
      • Test dynamiczny – skomputeryzowany test chodu, który pozwala analizować każdy krok od momentu zwichnięcia do postawienia stopy na ziemi i rozpoczęcia następnego kroku. Dlatego specjalista może sprawdzić, czy pacjent ma odpowiedni wzorzec chodzenia.

Taka analiza jest ważna, ponieważ wszelkie nieprawidłowości w tym obszarze mogą prowadzić do nadmiernego obciążenia, co może prowadzić do problemów z biodrami, kolanami czy kręgosłupem.

Możesz również polubić…