Opaski na haluksy

Haluksy to powszechna dolegliwość, która co prawda może dotknąć każdego, ale w praktyce częściej spotyka kobiety niż mężczyzn. Jest to widoczna deformacja występująca w obrębie palucha koślawego, sprawiająca duży dyskomfort w codziennym życiu.
Reagując od razu, gdy tylko wystąpią pierwsze charakterystyczne dla haluksa dolegliwości, czyli gdy paluch zacznie się krzywić – czemu towarzyszyć będzie ból – można zapobiec dalszemu rozwojowi schorzenia. W tym celu warto sięgnąć po różnego rodzaju odciążenia na haluksy , które powinno się dobrać m.in. w zależności od stopnia zaawansowania deformacji. Jednym z najpopularniejszych produktów z tej kategorii jest opaska na haluksy. Jakie cechy powinna mieć dobra opaska korekcyjna na paluch koślawy? Podpowiadamy!

Haluksy – jak powstają i dlaczego trzeba je leczyć?

Haluks to potoczna nazwa zniekształcenia w postaci palucha koślawego. Choroba zwyrodnienia uwidacznia się nienaturalnym skrzywieniem dużego palca u stopy (palucha) w kierunku pozostałych palców. Głównym czynnikiem, który w dużej mierze decyduje o podatności na wystąpienie tego schorzenia, jest genetyka. 

Przyczyny występowania haluksów

W wielu przypadkach haluksów można byłoby uniknąć, gdyby tylko poświęcało się większą uwagę stopom na co dzień. Okazuje się, że niebagatelny wpływ na rozwój dolegliwości ma np. noszenie niewygodnego, źle dopasowanego obuwia, na wysokim obcasie i o wąskim przodzie. Oprócz tego również czynniki takie jak:

  • siedzący tryb życia –  prace wymagające pozycji stojącej mogą przyczyniać się np. do powstawania i zaostrzenia przebiegu schorzenia takiego jak ostroga piętowa;
  • waga ciała – u osób z nadwagą lub otyłością ryzyko wystąpienia zwyrodnienia kostno-stawowego w obrębie stóp jest dużo wyższe niż u innych, z kolei osoby  niedowagą mogą mieć problemy związane z układem mięśni i ścięgien;
  • urazy – do wystąpienia deformacji może przyczynić się uraz mechaniczny;
  • choroby – część deformacji współistnieje z chorobami towarzyszącymi i są to zarówno choroby układu kostnego i deformacje kręgosłupa, jak i choroby i zwyrodnienia stawów, choroby układowe czy zaburzenia hormonalne i inne schorzenia tkanki kostnej i łącznej, a nawet cukrzyca.

Objawy palucha koślawego

Haluksom towarzyszy szereg objawów, w tym przede wszystkim uporczywy ból utrudniający chodzenie. Z biegiem czasu może dodatkowo wystąpić stan zapalny torebki stawowej i obrzęk, co jest bezpośrednim wskazaniem do wykonania chirurgicznego korekcji palucha koślawego. Oprócz tego na podeszwie stopy może pojawić się bolesne zgrubienia naskórka, będące odpowiedzią na ucisk. Na początku, gdy haluks dopiero zaczyna się tworzyć, wystarczy zastosować gotowe odciążenie na haluksa takie jak nastawiacz żelowy na paluch, specjalna opaska na paluch koślawy czy ochraniacz z separatorem. Produkty tego typu powinny zahamować rozwój dolegliwości i przynieść natychmiastową ulgę w bólu.

Dobra opaska na haluksy – jaka powinna być?

W sklepie z artykułami podologicznymi dostępne są różne rodzaje opasek na haluksy. Nic więc dziwnego, że wiele osób ma problem z wyborem tej najlepszej. Ze względu na cel noszenia takiej opaski, podczas zakupów trzeba wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów, w tym przede wszystkim:

  • skuteczność działania – regularne zakładanie opaski przez określony czas powinno przynieść wymierne efekty;
  • czas leczenia – efektywność noszenia opaski na każdym etapie terapii powinna być taka sama jak na początku;
  • szybkość działania – pierwsze efekty noszenia opaski powinny być widoczne już po kilku dniach;
  • komfort stosowania – opaska powinna być idealnie dopasowana do stopy, nie może utrudniać chodzenia (idealnie dopasowana opaska powinna być praktycznie niewyczuwalna podczas noszenia).

Wielu klientów uzależnia wybór opaski na haluksy od ceny, nie jest to jednak zbyt rozsądne. Najważniejsza powinna być skuteczność takiego produktu, nawet jeśli przyjdzie za nią zapłacić nieco więcej niż początkowo zostało założone.

Jakie funkcje powinna spełniać dobra opaska korekcyjna na haluksy?

Osoba zmagająca się z haluksem pragnie jednego – jak najszybciej pozbyć się uciążliwego bólu i odzyskać dawny komfort życia. Okazuje się, że odpowiednio dobrana opaska na haluksy jest w stanie w tym pomóc. Można po nią sięgnąć zarówno na początkowym etapie rozwoju dolegliwości, dopiero po dostrzeżeniu pierwszych niepokojących zmian w obrębie palucha, jak i przy bardziej zaawansowanym paluchu koślawym, który niedługo może kwalifikować się, albo już został zakwalifikowany do operacji.
Aby jednak noszenie opaski miało sens, trzeba zaopatrzyć się w dobry, sprawdzony produkt. Co powinna zapewnić dobra opaska na haluksy? Przede wszystkim takie odciążenie powinno:

  • utrzymać paluch we właściwej pozycji nawet podczas noszenia obuwia,
  • skutecznie ochronić przed otarciami,
  • zapobiegać nadmiernemu osłabieniu mięśni,
  • przeciwdziałać postępowi deformacji,
  • zapobiegać zniekształceniom kości,
  • zapewniać właściwy rozkład nacisku na stopie.

Opaska korekcyjna firmy Loryko

Choć na rynku jest szeroki wybór opasek na haluksy, na szczególną uwagę zasługuje propozycja marki Loryko, stosowana przy terapii palucha koślawego. Koryguje nieprawidłowe jego ustawienie, co pozwala uniknąć konsekwencji w postaci stanów zapalnych, obrzęków i bólu.
Opaska korekcyjna Loryko ma wiele zalet, a jedną z największych jest szerokie spektrum zastosowania. Można bowiem po nią sięgać nie tylko w czasie terapii palucha koślawego, ale także przy rozchodzących się kościach śródstopia i rehabilitacji po operacyjnym leczeniu haluksów. Najlepsze efekty przynosi jednak na początkowym etapie koślawienia palucha (do 5° odwiedzenia). Cechy charakterystyczne opaski to jasnobeżowy kolor, zbliżony do koloru skóry, miękkie wykończenie i brak mechanicznego aparatu korygującego. Dzięki temu można ją nosić przez cały dzień, nie czując nawet, że ma się ją na stopie.

Jak dobrać rozmiar opaski na haluksy od Loryko?

Dużym plusem jest to, że opaski korekcyjne Loryko pasują zarówno na lewą, jak i prawą stopę. Występują w wielu różnych rozmiarach:

  • S – według zaleceń producenta powinny ją wybierać osoby noszące rozmiary 36-38 (stopa szczupła/normalna), 33-35 (szeroka stopa);
  • M – według zaleceń producenta powinny ją wybierać osoby noszące rozmiary 39-41 (stopa szczupła/normalna), 36-38 (szeroka stopa);
  • L – według zaleceń producenta powinny ją wybierać osoby noszące rozmiary 42-44 (stopa szczupła/normalna), 39-41 (szeroka stopa);
  • X – według zaleceń producenta powinny ją wybierać osoby noszące rozmiary 45-46 (stopa szczupła/normalna), 42-44 (szeroka stopa);
  • XL – według zaleceń producenta powinny ją wybierać osoby noszące rozmiary 47-48 (stopa szczupła/normalna), 45-46 (szeroka stopa);
  • XXL – według zaleceń producenta powinny ją wybierać osoby noszące rozmiary (szeroka stopa).

Opaska korekcyjna Loryko – jak stosować?

Przed pierwszym założeniem należy zamoczyć opaskę w letniej wodzie. Dopiero gdy nasiąknie, można ją ubrać na stopę. Zabieg ten sprawi, że opaska dobrze dopasuje się do stopy i nie będzie zsuwać się podczas chodzenia. Opaskę korekcyjną Loryko można prać w temperaturze 30°.

Czy warto kupić opaskę na haluksy?

Z pozoru niewielka deformacja, jaką jest haluks, potrafi w dużym stopniu uprzykrzyć życie. Popularną metodą radzenia sobie z tą dolegliwością jest noszenie na co dzień odciążeń do stóp takich jak opaska korekcyjna na haluksy. Dlatego zaopatrzenie się w taką opaskę i zakładanie jej codziennie rano na stopę jak najbardziej ma sens. Ale to, w jak dużym stopniu noszenie opaski zmniejszy problem, zależy od stopnia jego nasilenia. U niektórych zahamuje rozwój schodzenia i pozwoli uniknąć chirurgicznej korekcji, z kolei u innych jedynie odciąży stopę i zniweluje ból, ale mimo to nie zastąpi operacji. Tak czy inaczej, warto taką opaskę kupić i przekonać się na własnej skórze, czy rzeczywiście działa.

Możesz również polubić…