Tapety pomysłem na ożywienie wnętrza

Tapety we współczesnym designie wróciły do łask, ale w niczym nie przypominają dawnych prl-owskich koleżanek, których pozostałości możemy obserwować w wielu mieszkaniach. Tapeta to nic innego jak materiał okładzinowy, który za pomocą kleju nakłada się na ściany. Może być wykonana z papieru, tkaniny, tworzyw sztucznych a nawet ze skóry. Stosuje się je przede wszystkim ze względu na walory dekoracyjne. Do wyboru mamy tapety  papierowe, winylowe, flizelinowe, reliefowe, szklane i fototapety.

Po co nam te tapety?

Kiedyś tapety ścienne zakładało się we wszystkich pokojach i na wszystkich ścianach. Znajdziemy również mieszkania, w których tapety znalazły swoje miejsce w przedpokojach a nawet w toaletach. Choć ich żywotność określa się na około dziesięć lat to w wielu domach wiszą od kilkudziesięciu. Po co w ogóle zakłada się tapety ścienne? Dzisiaj najbardziej zależy nam na dodaniu ciekawego elementu dekoracyjnego, który będzie przyciągał uwagę. Teraz rzadko tapetuje się całe pomieszczenia, najczęściej wybiera się jedną ze ścian bądź jej fragment.

Tapety ścienne mają jeszcze kilka zalet, które spowodowały, że tak często były wykorzystywane do wnętrz w czasach PRL. Przede wszystkim potrafią ukryć wszelkie nierówności ścian a blokach z wielkiej płyty ciężko było o proste ściany. Tapety miały więc za zadanie ukryć wszelkie niedociągnięcia i brzydotę. Do tego ściany zdecydowanie lepiej trzymały ciepło  i wyciszały pomieszczenie. Co ważne większość takich tapet była łatwa w czyszczeniu. W tamtych latach na rynku nie były dostępne farby odporne na zabrudzenia dlatego tapety były bardzo dobrą alternatywą.

Jak dopasować tapetę do wnętrza?

Dzisiaj tapety najczęściej zakłada się w salonie i w sypialni. W pokojach dla dzieci i nastolatków również mogą wystąpić, ale raczej w formie fototapety, która oddaje pasje naszych pociech. Jeśli myślimy, w jaki sposób możemy ożywić wnętrze i nadać mu nowego charakteru to być może tapetowanie będzie tym, czego szukamy. Ważne jednak, żeby nie osiągnąć odwrotnego efektu i zamiast nowoczesnej dekoracji uzyskać przytłoczone wnętrze z tapetą, która nijak nie pasuje do całości.

Na początek koniecznie musimy obejrzeć gotowe projekty, które pozwolą nam się zainspirować albo uzyskać gotowe rozwiązanie. Jeśli już się na coś zdecydujemy to skonsultuj swój pomysł z innymi. Może ich zdanie ocali nas przed pomyłką.

Tapety ścienne zakłada się przede wszystkim w kontrastujących wzorach i kolorach. Później do tego dopasowuje się dodatki, które sprawiają, że całość wygląda świetnie. Rolki nakładamy na centralne ściany lub na ich część. Dlatego koniecznie musimy zadbać o dopasowanie koloru ścian i tapet. Choć te drugie mają być kontrastem to jednak nie może się gryźć z dominującym kolorem ścian.

Jakie tapety wybrać?

Wybór tapet ściennych nie jest sprawą łatwą, ponieważ na rynku dostępna jest ich niezliczona ilość. Możemy dowolnie przebierać w fakturach, kolorystyce i deseniach. Bardzo modne są motywy kwiatowe i nowoczesne formy geometryczne. Nie musimy się obawiać charakterystycznych wzorów, nadadzą one zupełnie innego wyrazu naszej przestrzeni. Najczęściej wybierane są tapety papierowe, które są dość trwałe, dobrze kryją i nie kosztują zbyt wiele. Tapety ścienne kupujemy w rolkach i najczęściej nie możemy kupić fragmentu, by sprawdzić czy na pewno pasuje.

Wybierając tapety w sklepie musimy zdawać sobie sprawę, że w wielkich marketach światło jest zupełnie inne i w naszym mieszkaniu kolor będzie wyglądał trochę inaczej. Dlatego nie rozpakowujemy rolek, najpierw zobaczmy czy faktycznie kolor będzie nam pasował. W razie czego nie będziemy mieć problemu z jej zwrotem i odzyskaniem pieniędzy. Czasem kilkukrotnie będziemy musieli powtarzać takie zakupy. Lepiej od razu kupić kilka różnych rolek i zwrócić te niepotrzebne. Do tego oczywiście musimy zakupić klej i pędzel do jego rozprowadzania.

Zakładanie tapet

Każdy, kto choć raz miał do czynienia z tapetowaniem ten wie, że nie jest to zbyt łatwe. Nie potrzeba do tego żadnych wybitnych umiejętności, ale na pewno przyda się dużo cierpliwości i precyzji. Tapety ścienne najlepiej zakładać we dwoje, co zdecydowanie ułatwi pracę. Jeśli kładziemy kilka bryt obok siebie powinniśmy rozłożyć je obok siebie tak by dopasować do siebie wzory. Muszą one idealnie współgrać, żeby tworzyły idealny wzór na ścianie. Następnie tapety musimy przyciąć, żeby łatwiej nam się je przyklejało na ściany.

Przed zakładaniem tapet musimy odpowiednio przygotować ściany. Najlepiej przemyć je specjalnym preparatem lub wodą z płynem do naczyń. Przycinając tapety zostawiamy marginesy 5-10 cm. Klej nakładamy na tapetę i następnie przykładamy do ściany, kolejne bryty muszą idealnie pasować wzorem. Na koniec docinamy paski tapet, aby nie wystawały na sufit czy podłogę. Bardzo często, gdy nałożymy  za małą ilość kleju to tapety zaczną się odklejać, ale spokojnie możemy dodatkowo nałożyć klej i docisnąć. Poziomica będzie potrzebna do wyrównywania pasków, żeby się nie marszczyły i nie zaginały się w żadnych miejscach.

Możesz również polubić…