Co robi ortodonta na drugiej wizycie

Leczenie ortodontyczne stało się w ostatnim czasie niezwykle popularne. Przede wszystkim, pozwala ono na osiągnięcie pięknego uśmiechu, ale także znacznie poprawia komfort życia. Jak się okazuje krzywy zgryz wpływa bowiem znacznie na to, jak się czujemy, mogąc powodować na przykład bóle głowy.

Kiedy należy udać się do ortodonty?

Krzywy zgryz jest coraz powszechniejszym problemem, również wśród dzieci. Jego powodów należy doszukiwać się w uwarunkowaniach genetycznych, ale także w złym trybie życia, na przykład zbyt długim karmieniu piersią. Kiedy widzimy, że mamy krzywy zgryz, lub zauważamy taki objaw u dziecka najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza ortodonty. Jak się okazuje, krzywy zgryz jest jednostką chorobową, która nie tylko wpływa niekorzystnie na estetykę uśmiechu. W praktyce bowiem, z krzywym zgryzem wiążą się inne objawy, które mogą negatywnie wpływać na komfort życia, na przykład częste bóle głowy, niedokładne żucie pokarmów, powodujące problemy z trawieniem, jak też wiele innych niekorzystnych objawów. Po udaniu się do ortodonty, najpierw oceni on wzrokowo, czy krzywy zgryz nadaje się do leczenia. W przypadku gdy zęby tylko nieznacznie są wykrzywione, leczenie ortodontyczne nie musi być konieczne. Kolejnym krokiem, który jest najczęściej zalecany przez ortodontów, jest zdjęcie czworoboczne głowy, dzięki któremu ortodonta może określić, jak ułożone sa zęby i w jaki sposób można je przestawić, aby zgryz był prawidłowy. Czasem już na jednej z pierwszej wizyt zlecany jest tak zwany wycisk szczęki, z pomocą którego lekarz może wykonać odlew gipsowy, umożlwiający mu stworzenie odpowiedniego aparatu ortodontycznego. Bardzo często jeszcze przed założeniem aparatu, lekarze ortodonci zlecają również wyleczenie wszystkich zębów, a także wymianę wszystkich starych plomb. Jest to konieczne, gdyż leczenie zębów w trakcie noszenia aparatu jest utrudnione.

Jak przebiega druga wizyty ortodontyczna?

Diagnostyka, zlecana podczas pierwszej wizyty u lekarza ortodonty, pozwala mu przygotować się dobrze na druga wizytę kiedy to pacjentowi przedstawiane sa konkretne plany, jak i koszty leczenia. Koszty mogą być bardzo różne, zależąc głównie od stanu zgryzu pacjenta, a także tego, czy założony zostanie zwykły aparat ortodontyczny, czy konieczne będzie również ingerencja w podniebienie, czy też budowę szczęki. Dodatkowo należy pamiętać również o tym, że do kosztów leczenia należy wliczyć również koszty leczenia zębów przed założeniem aparatu, oraz wyrwania części z nich. Bardzo często okazuje się bowiem, że konieczne jest wyrwanie zębów aby zrobić miejsce, konieczne do przestawienia pozostałych zębów. Obecnie ortodonci starają się zlecać wyrwanie jak najmniejszej ilości zębów, szczególnie, gdy są one w dobrym stanie. Druga wizyta jest również ważna, jeżeli chodzi o dzieci, którym zazwyczaj zaleca się noszenie aparatów tak zwanych ruchomych. Są to aparaty, które zakłada się na noc i na część dnia, które pacjent może swobodnie wyjmować. Lekarz ortodonta na drugiej wizycie pokazuje małemu pacjentowi, w jaki sposób należy zakładać aparat, jak o niego dbać i jak przechowywać. W przypadku tych pacjentów którzy mają mieć założony aparat stały, zazwyczaj już na drugiej wizycie określa się termin jego założenia, dodatkowo lekarz ortodonta wraz z lekarzem dentystą wskakują pacjentowi, które żeby należy zaleczyć, a które wyrwać. To również na tej wizycie można także ustalić z lekarzem ortodontą, jakim typem aparatu stałego jesteśmy zainteresowani. Obecnie sa dostępne również takie aparaty stałe, które są znacznie miej widoczne – mają one bowiem białe lub też przeźroczyste zamki. Takie rodzaje aparatów są oczywiście odpowiednio droższe z drugiej strony jednak komfort ich noszenia jest znacznie większy. Jak wiec widać, druga wizyta ortodontyczna jest bardzo istotna z punktu widzenia pacjenta, gdyż to właśnie na niej ustala się wszystkie szczegóły leczenia. Co więcej, to właśnie na tej wizycie można dowiedzieć się, jakie będą koszty leczenia.

Ile trwa leczenie ortodontyczne?

Czas trwania leczenia ortodontycznego jest bardzo mocno zróżnicowany. Wpływa na niego przede wszystkim to, jakiego typu wadę zgryzu posiada dany pacjent, a także to, w jakim jest wieku. Bardzo istotną rolę w skróceniu czasu leczenia ma podejście pacjenta. W przypadku, gdy nie będzie dbał o zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, może to prowadzić do konieczności demontażu aparatu w celu leczenia zębów co oczywiście może bardzo przedłużyć czas trwania leczenia. Generalnie jednak, aparat stały nosi się od roku do trzech lat, natomiast ten ruchomy – około trzech. Podejście pacjenta jest również ważne, gdy aparat ortodontyczny zostanie już zdjęty. Pacjent otrzymuje wtedy tak zwany aparat retencyjny, którego celem jest utrwalenie efektów leczenia ortodontycznego. W przypadku, gdy pacjent nie będzie poważnie podchodzić do tego etapu leczenia, zgryz może cofnąć się do stanu sprzed założenia aparatu. Dlatego też to pacjent ma największy wpływ na przebieg i rezultaty leczenia ortodontycznego.

Możesz również polubić…