Opieka nad starszymi

Opieka nad starszymi – według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Polsce w ośrodkach prywatnych i państwowych jest ponad 80 tysięcy miejsc dla seniorów. Liczba ta stale się powiększa ze względu na ogromne zainteresowanie. Rodziny nie są w stanie opiekować się seniorami, gdyż oznaczałoby to rezygnację z pracy i utratę źródła dochodu. Dlatego, by zapewnić opiekę osobie starszej decydują wspólnie o przeprowadzce do domu dla seniorów. Dzięki temu senior otrzymuje całodobową opiekę i kontakt z osobami w podobnym wieku.

Jak znaleźć odpowiedni ośrodek?

Jeśli zdecydujemy wspólnie z osobą starszą o przeniesieniu jej do domu dla seniorów to musimy również poszukać odpowiedniego miejsca. Najważniejszym wyznacznikiem najczęściej jest lokalizacja. Nie chcemy, żeby senior przebywał z daleka od domu, co znacznie utrudni nam kontakty. Starsza osoba zwyczajnie może się poczuć odrzucona, jeśli będziemy ją za rzadko odwiedzać. Niewielka odległość sprawi, że takie odwiedziny będą mogły odbywać się każdego dnia po pracy. Również pozostali członkowie rodziny nie będą mieli z tym problemu. Drugą ważną rzeczą jest odpowiednio wyposażony i przystosowany lokal do schorzeń starszej osoby. Musi mieć ona jak najlepszą opiekę, na tym przede wszystkim nam zależy, żeby senior poczuł się jak w domu a nie jak w szpitalu.

Takie poszukiwania warto rozpocząć od przejrzenia stron w internecie. Można też popytać znajomych lekarzy czy pielęgniarki, czy znają może jakiś godny polecenia dom dla seniorów. Do wyboru mamy placówki państwowe lub prywatne, powstaje ich coraz więcej, ale często brakuje miejsc. Może się okazać, że na takie miejsce będziemy musieli poczekać kilka miesięcy. Jeśli znajdziemy już dom dla seniorów, który wzbudzi nasze zainteresowanie to powinniśmy wybrać się tam osobiście, porozmawiać z lekarzami i pielęgniarkami, zobaczyć wyposażenie. Dobre ogólne wrażenie pomoże nam w wyborze. Kiedy miejsce wzbudzi nasze zaufanie to będziemy mogli również przywieźć tu seniora, żeby sam również zobaczył, czy miejsce będzie dla niego odpowiednie.

Jakich dokumentów potrzebuje?

Decydując się na dany dom dla seniorów musimy się zapoznać z wymaganą listą dokumentów. Zawsze na początek powinniśmy napisać podanie o przyjęcie do ośrodka. Następnie musimy się udać do lekarza prowadzącego seniora, by wystawił on zaświadczenie o stanie zdrowia pacjenta. Tu lekarz może wpisać wszystkie choroby pacjenta a także wskazać jego szczególne potrzeby, co pozwoli w przyszłości na dobrą opiekę. Jeśli senior jest niepełnosprawny to powinniśmy dostarczyć również orzeczenie w tej sprawie. Następnie w domu musimy spisać listę leków, które senior przyjmuje. W ośrodku przydadzą się również dane osobowe rodziny, która sprawuje faktyczną opiekę nad seniorem. Starsza osoba do przyjęcia musi posiadać aktualny dokument tożsamości, najlepiej dowód osobisty. Na koniec już przed samym przyjęciem najczęściej ośrodek zleca wykonanie podstawowych badań: morfologii, OB, badanie ogólne moczu czy RTG klatki piersiowej.

Wszystkie te dokumenty musimy złożyć i czekać na decyzję. Najczęściej czas oczekiwania uzależniony jest od dostępności miejsc. W dobrych ośrodkach może to potrwać kilka miesięcy a nawet lat. Także decyzje o poszukiwaniu domu dla seniorów trzeba podejmować szybko, nie ma co się zastanawiać w nieskończoność. Jeśli zmienimy zdanie, bo stan seniora się poprawi bądź my będziemy mieć możliwość opieki, to zawsze możemy zrezygnować z takiej rezerwacji miejsca.

Dzienny pobyt

Opieka nad starszymi

Opieka nad starszymi

Wiele ośrodków oferuje klientom możliwość dziennego pobytu. Zdarza się, że starsza osoba nie chce na stałe przenieść się do domu dla seniorów, chce noce spędzać w swoim łóżku i pokoju. Wynika to najczęściej z przywiązania, każdy z nas najbardziej lubi swoje cztery kąty. Kiedy rodzina nie może się zająć seniorem z powodu wykonywanej pracy, a stan starszej osoby nie pozwala na samodzielne pozostawienie jej w domu, to taki pobyt dzienny jest doskonałym rozwiązaniem. Rodzina przywozi seniora do ośrodka każdego dnia na umówioną liczbę godzin. W trakcie dnia starsza osoba ma zapewnione pełne wyżywienie, opiekę lekarską i pielęgniarską a także rehabilitację. Dla wielu osób taki dzienny pobyt wpływa pozytywnie na poprawę zdrowia, dzięki stałym ćwiczeniom i kontaktom z lekarzem.

Taki dzienny pobyt bardzo dobrze wpływa na seniorów również psychicznie. Osoby starsze, które w wyniku choroby są unieruchomione całe dnie spędzają w swoich własnych domach bez kontaktu z ludźmi, co powoduje często nawet depresję. Przyjeżdżając każdego dnia do domu dla seniorów mają zapewniony kontakt nie tylko z personelem medycznym, ale także z ludźmi w swoim wieku. Dodatkowo mogą spędzać czas aktywnie na wykonywaniu różnych czynności w świetlicy, jak np. szydełkowanie czy tworzenie własnych ozdób. Bardzo często też w ośrodkach odbywają się przedstawienia teatralne czy koncerty. W każdym momencie senior może również skorzystać z pomocy psychologa. Wszystko to sprawia, że senior będzie się dobrze czuł w ośrodku i chętnie będzie wracał do niego każdego dnia.

Możesz również polubić…