Piaskowanie kamienia – na czym to polega?

Piaskowanie kamienia – na czym to polega? Naturalne kamienie są wykorzystywane w wielu miejscach – przede wszystkim w branży dekoracyjnej oraz w budownictwie. Są one narażone na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, a także niszczenie związane z wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych np. gradu. Wyróżniamy wiele metod usuwania zanieczyszczeń i brudu z powierzchni kamieni.

Piaskowanie kamienia jest zdecydowanie najpopularniejszym i najskuteczniejszym sposobem na oczyszczenie kamieni. Wyróżniamy kilka klas piaskowania. Klasę SA3 (najlepszą, SA2.5, SA2, SA1, SA1.5 czyli „stoczniowe”. Co jeszcze warto wiedzieć o piaskowaniu? Na czym ono polega? Jak wygląda faktura piaskowana? Odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z jego treścią.

Na czym polega piaskowanie kamienia?

Piaskowanie kamienia polega na wykorzystaniu sprężonego powietrza, które umożliwia dotarcie odpowiedniego materiału ściernego bezpośrednio na powierzchnię pod odpowiednio mocnym ciśnieniem. Należy jednak pamiętać o tym, że wyższe ciśnienie sprawdza się najlepiej w przypadku mocnych zanieczyszczeń. W przypadku renowacji zabytków czy czyszczeniu ozdobnych obiektów najlepiej używać niskiego ciśnienia, aby uniknąć uszkodzeń. Jeżeli chodzi o piaskowanie kamienia, to najczęściej wykonuje się czyszczenie piaskowca, marmuru oraz granitu.

Piaskowanie to proces technologiczny, polegający na czyszczeniu bądź kształtowaniu dowolnej powierzchni za pomocą materiału ściernego. Proces ten przebiega w strumieniu sprężonego powietrza bądź cieczy. Piaskowanie jest bardzo często porównywane do szlifowania, jednakże między tymi dwiema metodami istnieje różnica – po piaskowaniu czyszczona powierzchnia jest gładsza i posiada pożądaną szorstkość. Ponadto, piaskowanie umożliwia czyszczenie trudno dostępnych rogów bądź zakrzywień. W związku z tym, iż w trakcie piaskowania uderzające ziarenka piasku mogą trafić do płuc lub oczu pracownika, należy stosować ubrania robocze, umożliwiające dopłynięcie świeżego powietrza, a także stosować ochronę oczu w postaci gogli ochronnych. Jako ścierniwo najczęściej stosuje się także śrut, metal, szkło, suchy lód bądź żużel.

Korzyści płynące z piaskowania kamienia

Piaskowanie kamienia umożliwia czyszczenie zarówno niewielkich powierzchni, jak i tych większych. Metoda ta sprawdza nawet do usuwania zanieczyszczeń z ciężko dostępnych miejsc np. kątów czy zagłębień. Piaskowanie jest bardzo podobne do szlifowania, jednak w jego efekcie kamień jest znacznie gładszy i podatny na dalsze zabiegi, takie jak malowanie czy renowacje. Piaskowanie kamienia daje także często lepsze efekty, niż stosowanie myjki ciśnieniowej.

Działanie maszyn do piaskowania

Maszyny do piaskowania są zasilane sprężonym powietrzem, najczęściej o ciśnieniu wynoszącym od 3 do 8 barów. Najczęściej stosowanym ścierniwem do piaskowania jest śrut staliwny, elektrokorund, piasek, kulki szklane bądź garnet. Działanie piaskarki możemy podzielić na trzy główne etapy. Pierwszym jest oczyszczanie powierzchni, związane z usunięciem starych powłok malarskich, rdzy oraz innych zanieczyszczeń. Drugim etapem jest ujednolicenie powierzchni – usunięcie skutków związanych z obróbką. Ostatni etap piaskowania polega na rozwinięciu powierzchni i nadaniu jej właściwej chropowatości. W ten sposób kamień zostaje przygotowany pod malowanie, laminowanie bądź metalizację natryskową. Piaskowanie najlepiej wykonywać w profesjonalnych zakładach, które zatrudniają tylko najbardziej wykwalifikowanych specjalistów.

Czym charakteryzuje się faktura piaskowana?

Faktura piaskowana charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest szorstka. Często nadaje się ją celowo. Można tego dokonać na całej powierzchni kamienia bądź miejscowo, przy pomocy szablonów o dowolnym rozmiarze.  Faktura piaskowana jest idealna do wykonywania zabezpieczeń antypoślizgowych – w postaci pasków, pasów, kwadratów, ornamentów czy okręgów. Takie powierzchnie są idealne na przykład na polerowane schody czy posadzki, gdzie łatwo się poślizgnąć. Faktura piaskowana ułatwia utrzymanie czystości, a także posiada wysoki współczynnik odbicia światła. Oprócz tego, wygląda naprawdę elegancko.

Gdzie znajdują zastosowanie elementy z fakturą piaskowaną?

Elementy z fakturą piaskowaną są stosowane przede wszystkim na wewnętrznych oraz zewnętrznych stopniach schodowych. Ponadto, znajdują zastosowanie również na tarasach oraz posadzkach i podłogach. Są pożądane w łazienkach, kompleksach kąpielowych, pieszych ciągach komunikacyjnych, garażach oraz budynkach przemysłowych. Faktura piaskowana jest również używana do tablic informacyjnych oraz tabliczek do oznakowań, a także w różnorodnych elementach kamiennych. Kamienie poddane piaskowaniu są także idealne nie tylko do domów, ale też do budynków użyteczności publicznej, ponieważ tam są poddane wzmożonej eksploatacji. Piaskowanie to także metoda stosowana do tworzenia na kamieniach określonych wzorów, w tym napisów oraz portretów nagrobkowych. Motywy otrzymane za pomocą piaskowania mogą także być wspaniałą ozdobą elewacji.

Możesz również polubić…