Jaka jest dobra gładź szpachlowa?

Pewnie zadajesz sobie pytanie jaka jest dobra gładź szpachlowa? Wybór mamy dosyć spory. Do wyboru mamy tradycyjną gipsową gładź, gładź polimerową, cementową czy wapienną. Na którą postawić?


Szpachlowa gładź gipsowa

W starych domach ściany nie były wykańczane gładziami. Używany kiedyś tynk cementowo-wapienny ma dosyć ziarnistą strukturę. To nim pokrywane były ściany. Niestety wyglądało to zbyt estetycznie. Zdajemy sobie z tego sprawę.

Zacznijmy od gładzi szpachlowej gipsowej. Jest ona produkowana ze zmielonego bardzo drobno gipsu syntetycznego czy też naturalnego. Ta naturalna jest znacznie bielsza oraz dłużej się wiąże. Gładzie z syntetycznego gipsu charakteryzują się o wiele większą wytrzymałością na mechaniczne uszkodzenia. Lepiej nie układajmy gładzi gipsowych w pomieszczeniach, które mają podwyższoną wilgotność. Na przykład suszarnie czy też pralnie. Z uwagi na sporą chłonną gipsowe gładzie mogą się odspajać od podłoża i po prostu pękać. Gips musimy jeszcze przeszlifować. Wówczas mocno pyli. Jednak znajdziemy w sprzedaży gładzie, których nie musimy szlifować. Nanosi się je po prostu jednowarstwowo, wyrównując niezwykle starannie. Jednak wymaga to sporo cierpliwości oraz doświadczenia.

Gładzie gipsowe kupujemy w workach jako mieszankę suchą. Przed użyciem należy je rozdrobnić odpowiednią ilością wody. Co po niektóre produkty nadają się do wygładzania końcowego na mokro. Znacznie to skraca czas pracy oraz także eliminuje proces szlifowania na sucho, które jest dokuczliwe z uwagi na pylenie.

Czytaj także:


Wapienne gładzie szpachlowe

Jak sama nazwa wskazuje spoiwem wapiennej gładzi jest wapni. Pozwala ono uzyskać warstwę, która nie przekracza pięciu milimetrów grubości. Gładzie wapienne nanosić można ręcznie czy też maszynowo. Są one paro przepuszczalne oraz występują w kolorze białym. Pozwalają nam uzyskać powierzchnię bardzo gładką. Są one bardzo łatwe do urabiania oraz mają niezwykle dobrą przyczepność do określonego podłoża. Dopuszcza się stosowane ich w pomieszczeniach, w których występuje podwyższona wilgotność. Powinniśmy ją wygładzać na mokro. Nie ma tutaj konieczności szlifowania. Jednak jest ono dopuszczalne. Gładzie te możemy układać na rynki cementowo-wapienne, wapienne oraz także beton. A gdzie nie powinniśmy ich stosować? Na pewno na gipsowych podłożach. Jedną z zalet wapiennych gładzi jest dużo większa odporność na porastanie pleśnią. Dzięki wysokiej paro przepuszczalności mamy zapewniony bardzo zdrowy, jak i także komfortowy mikroklimat w naszych wnętrzach.


Cementowe gładzie szpachlowe

W wypadku tego rodzaju gładzi spoiwem jest cement. Także są to mieszanki suche, które rozdrabnia się z wodą. Nie umożliwiają uzyskania aż takiej gładkiej, a tym bardziej powierzchni powierzchni białej jak gipsowe gładzie, ale jednocześnie mają o wiele większą wytrzymałość na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Nie uzyskamy dzięki nim aż takiej białej oraz gładkiej powierzchni jak po zastosowaniu gipsowej gładzi. Ich dużym plusem jest spora wytrzymałość mechaniczna, jak i także możliwość stosowania także w takich pomieszczeniach, w których mamy do czynienia z wysoką wilgotnością powietrza. Ścian, które są wykończone cementową gładzią nie szlifuje się bezpośrednio po jej wyschnięciu, a więc nasz dom nie zostanie w żadnym wypadku zapylony. W sprzedaży także są dostępne gładzie cementowe białe. Nakładamy je dwuwarstwowo czy też trójwarstwowo. Wszystko jest zależnie do stanu podłoża. Są one paro przepuszczalne. Gładzie cementowo-wapienne lub też gładzie cementowe nanosić można maszynowo czy też ręcznie. Ich grubość bezpośrednio po nałożeniu wynosi między 1 do 3 milimetrów.


Polimerowe gładzie

Tak samo jak wszystkie inne gładzie mają one postać mieszanek suchych, które należy rozdrobnić z wodą. Jednak gdy dobrze poszukamy, to znajdziemy także takie, które są od razu gotowe do nakładania. Produkt ten jest zapakowany w wiaderka plastikowe. A czym się gładzie polimerowe różnią od gładzi cementowych oraz gipsowych? Na pewno jest to kwestia większej elastyczności. Warto stosować je na tak zwanych trudnych podłożach. Mogą to być ściany, które ulegają całkiem niewielkim konstrukcyjnym ruchom. Są także odporne na wilgoć. Polimerowe gładzie wymagają szlifowania, a więc nie da się uniknąć niestety pylenia. Szpachlowe gładzie polimerowe nanosić można w sposób maszynowy czy też ręczny. Ich grubość wynosi po nałożeniu od 1 do 3 milimetrów.


Podsumowanie

Gładź jest rodzajem szpachlowej masy, którą pokrywamy całe powierzchnie po pierwsze ścian, a po drugie sufity. Od tynku się różni tym, że jest nanoszona warstwą bardzo cienką. Ta grubość minimalna jednak sprawia, że podłoże pod gładź musi być równe w miarę, ponieważ nie da się metodą tą zamaskować większych wgłębień niż takich, które wynoszą 3 milimetry. Gładź możemy wykonywać w zasadzie na każdym mineralnych podłożu, włącznie z betonem. Szpachlową gładź ułożyć się da na starym cementowym tynku, gipsowym, cementowo-wapiennym oraz wapiennym. Jednak pod warunkiem, że ma dosyć równą powierzchnią.

Możesz również polubić…