Systemy fotowoltaiczne – mikroelektrownie na dachu

Systemy fotowoltaiczne – mikroelektrownie na dachu: ekologia i energetyka mogą iść w parze. Nowoczesna technologia pozwala na produkcję energii bez użycia paliw kopalnych, które są szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Wystarczy jeden dach, aby zainstalować system wytwarzania ekoenergii. Fotowoltaika zyskuje na popularności wśród kupujących, ponieważ czerpie energię z darmowego iw zasadzie niewyczerpywalnego źródła energii, jakim jest słońce. Adopcja energii słonecznej na dużą skalę w Polsce jest jeszcze daleka ze względu na niechęć elit politycznych związanych z przemysłem wydobywczym do korzystania z energii ekologicznej.

Ile energii generuje instalacja fotowoltaiczna?

Trudno mieć pewność, ponieważ na rynku jest kilku dostawców systemów PV. Informacji o konkretnych modelach należy szukać na stronie producenta lub skonsultować z doradcą. Ważniejsze od założeń jest rzeczywiste działanie systemu PV. Aby generować maksymalną moc na metr kwadratowy, panele muszą być starannie zaprojektowane, tj. optymalnie wytrzymywać różnice temperatur i dostosowywać się do widma, kąta padania i ilości światła.

Ciepło jest spowodowane działaniem promieni słonecznych. Jeśli jednak panel zbytnio się nagrzeje, jego efektywność energetyczna spadnie. Jeśli temperatura jest wyższa niż 25 stopni Celsjusza, może wystąpić powyższa sytuacja. Większość nowoczesnych modeli paneli charakteryzuje się niskim temperaturowym współczynnikiem oporu – spadkiem energii związanym z ciepłem, dzięki czemu minimalizuje się straty produkcji energii związane z wysokimi temperaturami. W ten sposób straty produkcji energii związane z wysokimi temperaturami są zminimalizowane.

Zachmurzona praca systemu

Ogólnie przyjmuje się, że systemy fotowoltaiczne słabo działają w pochmurne dni. Osoby, które udzielają takich informacji, zapominają o jednym – światło to nie tylko to, co widzimy, ale także widmo niewidoczne dla ludzkiego oka, takie jak podczerwień czy ultrafiolet. Chmury mogą blokować widzialne widmo, ale nie całe widmo. Najlepsze systemy fotowoltaiczne pochłaniają więcej światła podczerwonego i ultrafioletowego niż światła widzialnego, aby zaspokoić Twoje potrzeby energetyczne. Większość paneli fotowoltaicznych jest wykonana ze szkła antyrefleksyjnego, co pozwala na przekazanie większej ilości światła do ogniw fotowoltaicznych w celu wytworzenia maksymalnej ilości energii.

Ceny systemów fotowoltaicznych

W ostatnich latach cena systemów fotowoltaicznych spadła o kilka procent. Wiąże się to z większymi zainteresowaniami klientów. Energia wytworzona przez instalację fotowoltaiczną może być wykorzystana do podgrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania oraz do zasilania urządzeń elektrycznych takich jak: lodówki, pralki, telewizory, laptopy, blendery itp. Podstawowymi elementami systemu fotowoltaicznego są pojedyncze ogniwa zbudowane z paneli połączonych w moduły. Z kolei ogniwa słoneczne są wykonane z krzemu, który może przepływać i generować energię elektryczną. Kolejnym elementem jest specjalna oprawa na ogniwa fotowoltaiczne składająca się z: hartowanego szkła, powłoki antyrefleksyjnej oraz aluminiowej ramy.

Systemy fotowoltaiczne – mikroelektrownie na dachu

Systemy fotowoltaiczne – mikroelektrownie na dachu

W instalacji fotowoltaicznej w domowych gniazdkach generowany jest prąd stały, a w domowych gniazdkach płynie prąd przemienny, dlatego konieczne jest zainstalowanie falownika, który dostosuje rodzaj energii do wymaganej dla instalacji. Jego koszt to 5000 zł. Najdroższe są panele i projekty. Pozostałe koszty ponoszone przez klienta to zakup elementów montażowych i akcesoriów kablowych, zabezpieczenia DC/AC. Po zainstalowaniu systemu należy dokonać pomiaru instalacji elektrycznej.

Klienci będą również musieli zapłacić za instalację przez profesjonalną firmę, ponieważ samodzielna instalacja systemu PV może spowodować utratę gwarancji. Średni koszt instalacji (o mocy 5 kWp) to 27-33 tys. zł, a instalacji o mocy 3 kWp to ok. 19500 zł. W ramach programu Czyste Powietrze można uzyskać niskooprocentowane pożyczki na zakup i montaż systemów fotowoltaicznych. Dofinansowanie PV to także ulga podatkowa, zwana termomodernizacją. W ramach programu „Moja Moc” możesz otrzymać dotację do PV w wysokości 5000 zł.

Opłacalne PV

Systemy fotowoltaiczne są opłacalne, pomimo wysokich kosztów instalacji. Ceny energii rosną. Nadmiar energii można przesłać do zakładu energetycznego i odebrać w ciągu roku. Trwałość systemów fotowoltaicznych szacuje się na 25 do 45 lat. Największą zaletą fotowoltaiki jest poczucie, że korzystasz z energii z czystego źródła.

Marzeniem ekologów jest powszechny montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach domów jedno i wielorodzinnych, a także hal i fabryk. Zdaniem ekspertów, przy rosnącym zainteresowaniu odnawialnymi źródłami energii, powyższe marzenie może wkrótce się spełnić. Polacy chcą płacić mniej za prąd i pozbyć się monopoli – wielkich koncernów energetycznych. Do wzrostu zainteresowania zieloną energią przyczynia się również większa świadomość ekologiczna.

Możesz również polubić…