Co to jest rekuperacja?

Co to jest rekuperacja? Wentylacja w standardowym rozumowania nie jest specjalnie skomplikowanym tematem. Szczególnie że ilość powietrza, które znajduje się w domu, można regulować za pomocą otwierania okien czy drzwi. Oczywiście w zimie jest to trudniejsze niż w ciepłych porach roku. Dodatkowo okna mają często wbudowane nawiewniki, które również służą regulacji powietrza. Ponadto zawsze pojawiają się pewne nieszczelności.

Nie zmienia to faktu, że nowoczesna wentylacja opiera się na innych założeniach. Właśnie takim rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Pozwala ona na utrzymanie w budynku odpowiedniej ilości powietrza. Najważniejszym elementem systemu jest właśnie odzysk ciepła. Wywiewane powietrze zostało już wcześniej nagrzane, a więc posiada wyższą temperaturę niż to pobierane z zewnątrz. Część tej energii można odzyskać przez przekazywanie ciepła pomiędzy tymi dwoma kierunkami. Świeże powietrze czerpane z zewnątrz od razu otrzymuje część energii od powietrza wywiewanego. Nie są to jednak jedyne zalety tego systemu. Dodatkowo warto wskazać choćby filtrację powietrza, regulowanie jego ilości czy ograniczanie dostawania się owadów do budynku.

Jak działa rekuperacja mechaniczna?

Idea działania systemu rekuperacji nie jest skomplikowana i w uproszczeniu sprowadza się do kilku elementów. W dodatku są one dość intuicyjne i nie wymagają specjalnej wyobraźni do zrozumienia. Kluczowym elementem całego systemu jest rekuperator. Całość musi składać się z przewodów o odpowiedniej średnicy. Dodatkowo występuje również czerpnia i wyrzutnia. Wentylatory służą do wywołania ruchu powietrza i znajdują się one w samym rekuperatorze.

Rekuperator (centrala wentylacyjna)

Rekuperator inaczej jest nazywany centralą wentylacyjną i jest to najważniejszy element całego systemu. To właśnie w nim znajduje się wymiennik ciepła, który pozwala na odzyskiwanie energii ze zużytego powietrza i przekazywanie go do świeżego. W tego typu rozwiązaniach wykorzystuje się wymiennik krzyżowy, który pozwala optymalizować przekazywanie energii w stosunku do ilości miejsc połączenia. Pamiętajmy, że połączenie poprzez wymiennik ciepła sprawia, że nie ma bezpośredniego kontaktu między strumieniami powietrza. Nie ma zatem mowy o tym, żeby to świeże otrzymywało zapach od tego, które jest wywiewane. Rekuperator obrotowy to trochę inna technologia, ale działająca w tym samym celu tzn. odzyskiwaniu energii, która w innym wypadku zostałaby po prostu zmarnowana.

Wentylatory

Wentylatory stanowią napęd dla całego systemu. Jednocześnie jest to ten element, który sprawia, że eksploatacyjny koszt rekuperacji nie jest zerowy. Wymaga przecież energii elektrycznej do swojego działania. Wentylacja grawitacyjna jest już darmowa w użytkowaniu, ale pamiętajmy, że w jej przypadku nie odzyskujemy ciepła. Wentylatory znajdują się w rekuperatorze, ale wymagają zwrócenia na nie szczególnej uwagi.

Pozostałe elementy systemu

Opisaliśmy już najważniejsze elementy systemu. Czerpnia i wyrzutnia to podobne do siebie elementy. W pierwszym przypadku służy on do pobierania świeżego powietrza z zewnątrz, a w drugim do pozbywania się tego, które zostało już wykorzystane. Ponadto cały system nie mógłby funkcjonować bez przewodów wentylacyjnych. Dodatkowo system wentylacji mechanicznej z rekuperacją zawiera elementy nawiewne i wywiewne.

Po co stosuje się wentylację mechaniczną?

Wiele razy wspominaliśmy o odzyskiwaniu ciepła z powietrza, które jest usuwane z budynku. Jest to jedna z najważniejszych zalet całego systemu, ale jednak nie jest jedyna. To z kolei prowadzi do obniżenia kosztów przez mniejsze zużycie paliwa na cele ogrzewania. Ważnym czynnikiem jest to, że oddychamy świeżym powietrzem, a jego ilość jest odpowiednio regulowana według naszych potrzeb. Rekuperacja zawiera systemy, które pozwalają nam na ustawienie odpowiedniej ilości powietrza. Z czasem urządzenie będzie więc pracować zgodnie z preferencjami mieszkańców. Ponadto nie można zapomnieć o filtrach, które są szczególnie istotne w przypadku fatalnego stanu powietrza w Polsce. Powietrze, które dostaje się do naszego domu, jest filtrowane i tym samym eliminowane jest sporo zanieczyszczeń. Najlepiej można się o tym przekonać podczas okresowej wymiany filtra. Jest to doskonała ochrona przed problemem smogu. Dodatkowo do domu wpadnie znacznie mniej owadów, które nie przedostaną się przez filtr. W przypadku wykorzystania rekuperacji w mieszkaniu eliminujemy całkowicie potrzebę otwierania okien. Możemy więc dokonać zakupu okien, które w ogóle nie dają się otwierać (na wszelki wypadek nie należy tak jednak postępować ze wszystkimi), a to prowadzi do obniżenia kosztów. Sama cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wynosi od około 12000 do 18000 zł, a więc jest korzystna do efektów, które można osiągnąć.

Podsumowanie

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest alternatywą wobec wykorzystania wariantu grawitacyjnego. Najważniejszym elementem systemu jest rekuperator (centrala wentylacyjna). Najważniejszym celem jest odzyskiwanie energii ze zużytego powietrza i przekazywanie jej do świeżego. Efektem jest potrzeba zużycia mniejszej ilości paliwa do ogrzewania budynku. Ponadto rekuperacja sprawia, że dostarczamy do budynku tyle powietrza, ile chcemy. Dodatkowo jest ono przefiltrowane, co jest szczególnie ważne w Polsce, gdzie borykamy się z problemem smogu.

Możesz również polubić…