Podologia – zdrowe i ładne stopy

Podologia to dość mało znana dziedzina medycyny, która w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać. W krajach Europy Zachodniej podologia jest zaliczana do fachowych zawodów medycznych. Pacjenta do podologa często kieruje lekarz innej specjalności, który uważa, że specjalista lepiej rozwiąże problem pacjenta. W Polsce, głównie w większych miastach, powstają gabinety podologiczne, które specjalizują się w badaniu, diagnozowaniu i leczeniu wad, zniekształceń i zaburzeń funkcji stopy http://www.spondylus-podologia.pl/problemy-stopy/. Podolog to najczęściej osoba, która jest związana zawodowo z kosmetologią, posiada wszechstronną wiedzę z zakresu kosmetologii, ortopedii, dermatologii, chirurgii i diabetologii, przeszła liczne szkolenia i kursy. Najlepsi specjaliści mają ukończone wyższe studia z zakresu podologii, dzięki czemu mogą kompleksowo zająć się stopami wszystkich pacjentów.

Podologia – jakie schorzenia leczy?

Podolog zajmuje się leczeniem i diagnozowaniem wielu problemów, które dotyczącą stóp i stawu skokowo-kolanowego. Dobiera odpowiednie obuwie, leczy schorzenia, które powodują ból i utrudniają chodzenie. Podolog pomaga pacjentom cierpiącym na cukrzycę, hemofilię i reumatyzm. Zakres jego działalności jest bardzo szeroki. Jego praca polega na przeciwdziałanie powstawaniu zmian chorobowych w obrębie stóp, a także planowanie leczenia i przeprowadzanie kuracji. Podolog udziela również wskazówek na temat pielęgnacji stóp, doradza specjalistyczne środki. Posiada wiedzę z zakresu stosowania podstawowych środków farmaceutycznych oraz obciążania stawów za pomocą opatrunków i ortez.https://satin.pl/podolog-mazowieckie/

Metody pracy podologa

Podolog może pracować w poradni lub prowadzić prywatną praktykę. Aby dobrze zdiagnozować pacjenta, podolog stosuje wiele badań, m.in.komputerowe badanie stopy, które dzieli się na:

  • badanie statyczne stopy, które pozwala zaprojektować precyzyjną wkładkę indywidualną
  • badanie dynamiczne stopy – służy do badania rozkładu ciśnień na stopach podczas stania i chodu.

W trakcie diagnozy podolog przeprowadza również wywiad oraz badanie palpacyjne, które pozwalają ustalić przyczynę problemu. 

Podolog- najczęściej wykonywane zabiegi

Do podologa zgłaszają się ludzie w różnym wieku, również dzieci, które mają różne problemy ze stopami, odczuwają ból i inne przykre dolegliwości. Specjalista wykonuje wiele zabiegów, m.in.

  • leczy wrastające paznokcie – to bardzo częsta przypadłość, która jest najczęściej wynikiem noszenia źle dopasowanego obuwia lub niewłaściwego obcinania paznokci. Wrastające paznokcie powodują ból i stany zapalne, utrudniają chodzenie. Podolog stosuje klamry ortonyksyjne, które przynoszą natychmiastową ulgę. Specjalista uczy prawidłowego obcinania paznokci, tak, aby problem się nie odnowił.
  • usuwa rogowaciejący naskórek w wypadku modzeli, czy zaburzeń rogowacenia – podolog wykonuje zabieg za pomocą narzędzi, zleca maści i płyny zmiękczające.
  • usuwa odciski, nagniotki i uczy jak im zapobiegać – to dolegliwości, które ma niemal każdy człowiek. Powstają pod wpływem niewłaściwego obuwia oraz wskutek nadwagi. Podolog usuwa zmiany bezboleśnie, za pomocą odpowiedniej maści złuszczające lub za pomocą narzędzi podologicznych. Może również dobrać wkładki, które zapobiegają pojawianiu się kolejnych odcisków.
  • wykonuje ortezy, czyli trwałe materiały obciążające i korygujące
  • wykonuje protetykę paznokcia- dzięki niej można przywrócić naturalny, estetyczny wygląd paznokcia. Proteza chroni również przed deformacjami w wale okołopaznokciowym i łożysku.
  • leczy grzybicę stóp – to choroba spowodowana przez grzyby, często występuje u osób korzystających z basenów i sauny. Może być również wywołana przez inne choroby, np. cukrzycę. Grzybicę leczy się środkami farmakologicznymi. 
  • leczy haluksy – to choroba występująca głównie u kobiet, powoduje dużą deformację stóp. Przyczyną jest najczęściej niewygodne obuwie, nadwaga oraz uwarunkowania genetyczne. Podolog może zalecić specjalnie zaprojektowane ortezy oraz wkładki ortopedycznej, robionej na wymiar. 
  • leczy stopę cukrzycową – to poważna choroba, która jest następstwem cukrzycy. Może zakończyć się amputacją kończyny, dlatego wymaga specjalistycznego leczenia wielu specjalistów.
  • wykonuje rekonstrukcje paznokci – zabieg wykonywany w przypadku mechanicznego uszkodzenia płytki paznokcia lub po zakończonym leczeniu infekcji np. grzybiczych. 
  • leczenie nadpotliwości stóp – to częsty i kłopotliwy problem ludzi w każdym wieku. Podologia rozwiązuje ten problem za pomocą profesjonalnej pielęgnacji, zabiegów higienicznych oraz jonoforezy wodnej, która likwiduje problem na kilka miesięcy.
  • leczenie pękających pięt – to problem głównie kobiet, widoczny zwłaszcza latem, w trakcie noszenia letniego obuwia. Podolog usuwa zrogowaciałą skórę za pomocą frezarki, a następnie nawilża stopy odpowiednimi środkami.

Podologia to dziedzina, która będzie stawała się coraz bardziej potrzebna http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/leczenie-zmian-skornych/dermatoskopia/. Wiele ludzi ma problemy ze stopami, cierpi często latami i szuka specjalistycznej pomocy. Dzięki pomocy specjalistów podologów można zlikwidować poważne problemy i dolegliwości, nauczyć się prawidłowej higieny i pielęgnacji stów. 

 

Możesz również polubić…