Problem dotyczący bolących, chorych zębów dotyczy praktycznie każdego z nas. I jeśli mieszkamy w danym…
Jak wygląda badanie okulistyczne?
Jak wygląda badanie okulistyczne? Coraz większa liczba osób odczuwa dolegliwości związane z nieprawidłowym widzeniem lub innymi objawami związanymi ze zmęczeniem oczu, jak łzawienie, pieczenie czy zaczerwienienie. Dzisiejszy tryb życia i coraz większa ilość urządzeń elektronicznych z wyświetlaczami z pewnością nie sprzyjają poprawie kondycji wzroku. Należy jednak pamiętać, że oczy to nasze bezpośrednie „okno na świat”, dlatego też warto badać i kontrolować je regularnie, zwłaszcza będąc w starszym wieku. Jak wyglądają takie badania?
Praktycznie każdy nas odbył w życiu co najmniej jedną wizytę u lekarza okulisty. Regularne wizyty w gabinecie okulistycznym pozwalają nie tylko wyeliminować wady wzroku poprzez dobranie odpowiednich szkieł, ale także odpowiednio zadbać o kondycję narządu wzroku oraz uchronić go przed groźnymi chorobami, mogącymi prowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Do badań okulistycznych nie musimy się specjalnie przygotowywać. Większość z nich można przeprowadzić praktycznie od ręki w gabinecie, uzyskując natychmiastowy wynik. Przed wizytą warto zapoznać się ze sposobem przeprowadzania badań okulistycznych. Okulistyka to bowiem skomplikowana dziedzina, o której przeciętny Kowalski wie niewiele.
Przede wszystkim rozmowa
Wizyta u okulisty, podobnie jak u każdego innego lekarza specjalisty, rozpoczyna się od rozmowy z pacjentem i przeprowadzenia przez lekarza szczegółowego wywiadu. Pozwala to na ustalenie istotnych szczegółów, związanych między innymi z dotychczas przebytymi chorobami, przyjmowanymi lekami, posiadaną wadą wzroku, stosowanymi okularami oraz przypadkami występowania schorzeń i chorób wzroku wśród członków najbliższej rodziny. Tego typu informacje pozwalają naprowadzić lekarza na mniej lub bardziej prawdopodobne możliwości powstania określonych schorzeń wzroku u pacjenta. Okulistyka potwierdza bowiem dużą zależność występowania chorób takich jak jaskra czy zaćma z przypadkami występowania ich wśród członków rodziny z wcześniejszych pokoleń. Uwarunkowania genetyczne są często jedną z przyczyn wielu chorób.
Badanie ogólne u okulisty
Badanie ogólne, zwane też przedmiotowym ma za zadanie ocenić prawidłowość wyglądu i stanu oczodołów, powiek oraz wielkości gałek ocznych. W kolejnym etapie kontrolowana jest ostrość widzenia, a także badanie tylnego i przedniego odcinka oka. Okulistyka to specjalistyczna dziedzina medycyny, dlatego też do tego typu badania wykorzystywana jest refraktometria, czyli komputerowe badanie wzroku. Tego typu, precyzyjne pomiary, pozwalają szczegółowo określić stan wzroku. Wciąż stosowana jest jednak również tradycyjna metoda badania ostrości wzroku, przeprowadzana za pomocą tablic Snellena. Tego typu tablice zawierają różnej wielkości cyfry i litery, które badany musi prawidłowo odczytać w odpowiednim szyku i z odpowiedniej odległości (z przysłoniętym jednym, a później drugim okiem).
Kolejny etap badania okulistycznego
Mimo tego, że okulistyka to dziedzina dość skomplikowana, część z badań ma pozornie bardzo prosty przebieg. Tak jest m.in. z badaniem pola widzenia, którego wyniki mogą dać sygnały rozwijania się jaskry bądź odklejenia spojówki. Badanie polega na obserwowaniu punktu świetlnego i sygnalizowaniu kiedy zniknie on z pola widzenia. Tym samym możliwe jest określenie ubytków w zakresie widzenia pacjenta. Bardzo istotnym badaniem jest również pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Okulistyka wykonuje tego typu badanie przy użyciu specjalistycznego tonometru, występującego w postaci dotykowej oraz bezdotykowej. Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego również pomaga we wczesnym wykryciu stadium jaskry, na którą szczególnie narażone są osoby po czterdziestym roku życia, a także osoby chorujące na cukrzycę. Prawidłowa wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego powinna oscylować wokół 21-22 mm Hg. Są jednak osoby z wyższym ciśnieniem, oraz takie u których występuje ciśnienie znacznie poniżej normy.
Przedni i tylny odcinek
W kolejnym etapie lekarz okulista ocenia i bada przedni odcinek oka, poddając ocenie rogówkę, soczewkę, a także ciało rzęskowe. Wszystko to odbywa się przy użyciu specjalistycznego biomikroskopu, czyli lampy szczelinowej. Jednocześnie badany jest również tylny odcinek oka. Najczęściej odbywa się to przy użyciu innego urządzenia, zwanego wziernikiem okulistycznym, czyli oftalmoskopu. Tego typu badanie pozwala wykryć takie choroby oczu jak katarakta, uszkodzenie rogówki, tzw. objaw suchego oka, a także zmiany zwyrodnieniowe plamki ocznej oraz odklejanie się siatkówki.
Skiaskopia
Badanie skiaskopii jest swoistym testem uzupełniającym dla badania ostrości wzroku, stosowanym najczęściej u dzieci. Analiza wyników tego badania pozwala precyzyjnie określić rodzaj wady wzroku, czy jest to np. dalekowzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm. Podobnie jak badanie ostrości wzroku, również skiaskopia wykonywana jest raczej prostą metodą, do której wykorzystuje się płaskie lusterko z otworem w środku i szkłami próbnymi nakładanymi na oczy pacjenta. W trakcie badania w kierunku oka pacjenta rzucany jest odblask od źródła światła i obserwowane są czerwone odblaski z dna oka. Dobranie właściwego szkła sprawia, że powstający odblask staje się równomierny, a jego wartość optyczna pozwala określić wadę wzroku.