Jak znaleźć dobrego stomatologa?

Problem dotyczący bolących, chorych zębów dotyczy praktycznie każdego z nas. I jeśli mieszkamy w danym mieście przynajmniej od kilku lat to doskonale wiemy, który dentysta jest najlepszy. Problem mają jednak osoby, które niedawno się przeprowadziły i nie miały jeszcze okazji przekonać się, do którego lekarza najlepiej się wybrać. W tym artykule podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę, by umówić się na wizytę do profesjonalisty.

Opinie znajomych

Szukając dobrego stomatologa najlepiej polegać na opiniach znanych nam osób. Rodzina, przyjaciele, sąsiedzi – to ludzie, którzy w większości znają lekarzy z okolicy i wiedzą, kto jest odpowiedni. Rozmawiając z innymi od razu dowiemy się, jakie ceny obowiązują w gabinecie, jak długo trzeba czekać na wizytę i czy w środku na pewno jest czysto i higienicznie. To jedna z kwestii, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę! Brak właściwych środków ochronnych może spowodować, że nie tylko będziemy czuć się niekomfortowo, ale i możemy się czymś zarazić.

Opinie w Internecie

Gdy opinie znanych nam osób na niewiele nam pomogły warto skorzystać z pomocy Internetu. Większość specjalistów posiada obecnie informacje na swój temat na stronach poświęconych medycynie i umawianiu się na wizyty. Pacjenci niejednokrotnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami już po zakończonej wizycie. Z kilku napisanych zdań możemy się naprawdę wiele dowiedzieć.

Cennik

Jak znaleźć dobrego stomatologa?Kolejną równie istotną kwestią są ceny obowiązujące w gabinecie. Warto przejrzeć oferty kilku dentystów i je porównać. Choć podane ceny zwykle są szacowane, a dokładne kwoty zależą od indywidualnej oceny każdego przypadku, to już posiadamy ważne informacje. Gabinety, w których obowiązują najniższe ceny najlepiej odrzucić. Jeśli stomatolog oferuje usługi w najniższych w okolicy cenach, to można się niepokoić. Prawdopodobnie ma mało pacjentów, więc chce ich zwabić potencjalnie atrakcyjną ofertą. Problem w tym, że za niską ceną zwykle idzie zła jakość usług, stary sprzęt i brak higieny.

Z przymrużeniem oka trzeba też traktować kliniki z wygórowanymi cenami. Choć za wysokimi kwotami zwykle stoi specjalistyczny sprzęt i fachowa opieka, to takie same usługi możemy znaleźć w korzystniejszych ofertach. Ceny za wizyty u stomatologów w Polsce są naprawdę olbrzymie. Trzeba więc wykazać się cierpliwością i nie dać się naciągnąć. Niektórzy lekarze cieszą się wielkim zainteresowaniem, więc pozwalają sobie na ciągłe podnoszenie cen swoich usług.

Optymalne kwoty

Dobry dentysta będzie proponował optymalne kwoty, które znajdują się pośrodku wszystkich dostępnych cenników. Po przedstawieniu planu leczenia porozmawia z pacjentem o tym, jakiej zapłaty może się spodziewać i pozwoli mu tak zaplanować wizyty, by był w stanie uporać się z rachunkiem. Ponadto profesjonalny stomatolog proponuje różne warianty leczenia. Nie będzie obstawał przy najdroższej opcji i postara się wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje chorego oraz jego obawy i prośby.

Specjalistyczny sprzęt

Wizytówką profesjonalnego dentysty są specjalistyczne sprzęty. Warto wybierać się do gabinetów, w których od razu będziemy w stanie zrobić dodatkowe badania. Ponadto nowocześni stomatolodzy zazwyczaj korzystają z pomocy asystentek, które pomagają lekarzowi podczas leczenia i dbają o komfort oraz higienę pacjenta. Pomagają również rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące leczenia i tłumaczą niezrozumiałe dla niektórych procedury. Od razu po wejściu do gabinetu widzimy, czy nasz dentysta korzysta z czystych, wysterylizowanych narzędzi i nowoczesnej aparatury. Warto również zwrócić uwagi na certyfikaty wiszące na ścianach poczekalni lub gabinetu. Świadczą one o ciągłym rozwoju i ukończonych kursach, dzięki którym nasz dentysta się kształci i zdobywa dodatkowe doświadczenie.

Znieczulenie i dostępność dentysty

Strach przed wizytą u dentysty wciąż towarzyszy wielu osobom. Boją się one bólu i dyskomfortu spowodowanego borowaniem. Na szczęście takie lęki powoli stają się przeszłością. Nowoczesna stomatologia wykorzystuje coraz szybsze i mniej bolesne techniki. Dodatkowo każdy pacjent (bez przeciwwskazań zdrowotnych) może prosić o znieczulenie, które zazwyczaj jest bezpłatne. Tym samym wizyta może i jest nieprzyjemna – w końcu nikt nie lubi siedzieć przez godzinę z otwartymi ustami – ale nie jest bolesna.

Dobry dentysta przeprowadza z pacjentem wywiad na początku wizyty i stara się dowiedzieć, czy są jakiekolwiek przeciwwskazania zdrowotne do wprowadzenia leczenia. Ponadto najlepsi stomatolodzy, lekarze z powołania są dostępni w nagłych przypadkach. Choć ich kalendarze zazwyczaj pękają w szwach, to w momentach dużego bólu, stanu zapalnego lub wypadku są w stanie przyjąć pacjenta jeszcze tego samego dnia. Świetny lekarz przedstawia na swoich wizytówkach numer telefonu, pod który można dzwonić w razie naglącej sytuacji. Tym samym możemy poznać, że naprawdę zależy mu na zdrowiu i komforcie jego pacjentów. I gdy będziemy szukać specjalisty, warto kierować się wszystkimi wymienionymi kryteriami. Dzięki temu znajdziemy dobrego, zaufanego dentystę, który nas nie zawiedzie i sprawi, że strach przed wizytą będzie tylko niemiłym wspomnieniem.

Możesz również polubić…