Wybrane rodzaje masażu i ich najważniejsze cechy

Masaż to popularna forma fizjoterapii stosowana zarówno do relaksu, jak i leczenia. Polega na oddziaływaniu bodźcami mechanicznymi na ciało pacjenta. Wyróżnia się różne techniki masażu, a każda z nich wykazuje nieco inne działanie.

 

Na czym polega masaż klasyczny

Najbardziej znany i najczęściej stosowany w Europie jest masaż klasyczny. Pełni zarówno funkcję relaksującą, jak i leczniczą. Jego zalety docenili już starożytni Chińczycy oraz Grecy. Współczesna wersja masażu klasycznego opiera się na technice opracowanej i rozwiniętej przez szwedzkiego i holenderskiego lekarza. Podczas zabiegu stosuje się głaskanie, rozcieranie, ugniatanie i wyciskanie. Wykonywania tych czynności przez masażystę działa relaksująco i odprężająco, korzystnie wpływając także na układ krwionośny, nerwowy i limfatyczny. Badania wykazały, że podczas zabiegu w organizmach pacjentów wytwarzana jest serotonina, która korzystnie wpływa na ich psychikę. Regularne poddawanie się masażowi klasycznemu przyczynia się także do poprawy jędrności skóry, elastyczności mięśni i ruchomości stawów. Jeśli ktoś chciałby się zdecydować na klasyczne masaże Warszawa jest miejscowością, w której działa wiele gabinetów fizjoterapeutycznych oferujących tego rodzaju zabiegi

Masaż tkanek głębokich łagodzący ból i napięcie mięśni

Dużą popularnością cieszy się także masaż tkanek głębokich. Stosuje się go najczęściej u pacjentów skarżących się na przewlekłe bóle mięśni, a także narzekających na przemęczenie. Masażysta podczas wykonywania zabiegu wykonuje ruchy łokciami, przedramionami i palcami, starając się rozciągnąć tkankę. Siła nacisku jest dobierana indywidualnie i uzależniona od poziomu napięcia tkanek. Regularne korzystanie z zabiegów pozwala rozluźnić pospinane mięśnie, zwiększając w ten sposób ruchomość i elastyczność mięśni. Masaż tkanek głębokich wskazany jest także przy leczeniu rwy kulszowej oraz rwy barkowej. Jego stosowanie poprawia ukrwienie, przyspiesza regenerację organizmu i pozwala pozbyć się dolegliwości bólowych. Skuteczność terapii uzależniona jest w dużym stopniu od umiejętności i zaangażowania masażysty, dlatego warto korzystać z usług sprawdzonych i doświadczonych fachowców. Dla pacjentów którzy chcą się zapisać na profesjonalne masaże Warszawa będzie najlepszym punktem docelowym. W stolicy pracuje wielu masażystów, znających się na swym fachu, a znalezienie ich nie nastręcza żadnych trudności.

Odprężający masaż shiatsu

Osobom, które lubią bardziej orientalne masaże Warszawa proponuje opracowaną przez Japończyków technikę shiatsu. Pojęcie shiatsu w dosłownym tłumaczeniu oznacza ucisk palcem i znakomicie charakteryzuje tego rodzaju zabiegi. Do ich wykonywania masażysta używa jednak nie tylko palców, ale także dłoni, przedramion, łokci, a nawet kolan i stóp. Istota masażu shiatsu polega na uciskaniu odpowiednich miejsc na ciele pacjenta, nazywanych fachowo szlakami energetycznymi. Masowanie tych miejsc działa korzystnie nie tylko na ciało, ale i umysł. Już po jednej sesji pacjenci odczuwają zmniejszone napięcie nie tylko w ciele, ale również w psychice. Zdaniem specjalistów masaż shiatsu jest szczególnie zalecany osobom, które żyją w ciągłym stresie, cierpią na migrenowe bóle głowy, a także zmagają się z problemami ze snem. W związku z tym, że technika shiatsu jest stosunkowo nowa, nie wszystkie gabinety fizjoterapeutyczne mają ją w swojej ofercie. Jeśli ktoś chciałby się zdecydować na tego rodzaju japońskie masaże Warszawa jest miejscowością, w której warto rozpocząć poszukiwania specjalistów od shiatsu.

Inne popularne rodzaje masażu

Poza wymienionymi technikami, istnieje również szereg innych, nie mniej skutecznych. Na wyróżnienie zasługuje m.in. masaż gorącymi kamieniami. Odpowiednio dobrane, gładkie kamienie umieszczone w określonych miejscach na ciele ogrzewają i rozluźniają napięte mięśnie. Doświadczony terapeuta może również wykorzystać gorące kamienie do masażu całego ciała. Ciepło przenikające do wnętrza organizmu przyspiesza krążenie krwi i korzystnie wpływa na tkanki. Ciekawą odmianą masażu jest refleksologia. Polega na uciskaniu odpowiednich punktów na stopach pacjenta odpowiedzialnych za działanie poszczególnych narządów i układów. Tego rodzaju zabiegi wykazują działanie relaksujące i są polecane szczególnie osobom wykonującym pracę stojącą. Niektóre gabinety oferują swym klientom również refleksologię twarzy. Ciekawych doświadczeń może przynieść pacjentowi także masaż tajski, nazywany również jogicznym. Polega na wykonywaniu różnych ćwiczeń rozciągających, które wpływają na zwiększenie elastyczności mięśni i stawów. Regularne wykonywane zabiegi pomagają zwiększyć zasięg ruchów i uporać się z przewlekłym bólem. Dla osób, które chciałby przekonać się jak wyglądają różne masaże Warszawa jest świetnym miejscem do zdobywania nowych doświadczeń. Duża ilość działających gabinetów fizjoterapeutycznych sprawia, że pacjent może eksperymentować i poszukiwać tej techniki masażu, która będzie miała najbardziej korzystny wpływ nie tylko na jego ciało, ale również i duszę.

 

Możesz również polubić…