Myjnia samoobsługowa jak założyć?

Budowa myjni bezdotykowej to dobry pomysł na biznes. Trudno wyobrazić sobie gospodarstwo domowego bez samochodu. Coraz częściej znajduje się w nim nie jeden, a kilka pojazdów. Każdy właściciel, przynajmniej od czasu do czasu, stara się wyczyścić swój samochód. Mieszkańcy większych miast nie mają innej możliwości jak ta, by udać się do najbliższej myjni. Ponadto myjnia samoobsługowa pozwala samochód wyczyścić dokładnie. Przed założeniem interesu należy jednak sprostać określonym formalnościom. Jakim? Dowiesz się z tego artykułu.

Gdzie otworzyć myjnię?

Niewątpliwie to właśnie lokalizacja myjni odgrywa kluczowe znaczenie w powodzeniu interesu. Warto wziąć pod uwagę nie tylko położenie lokalizacji, ale również jej powierzchnię. Klasyczna myjnia ma około 100 metrów kwadratowych i mieści trzy stanowiska. Jedno tylko stanowisko zajmuje około 30mkw. Oprócz stanowisk myjących należy jeszcze uwzględnić miejsce na parking, a także ewentualne, dodatkowe usługi. A co właściwie oznacza, że lokalizacja jest dobra? Po pierwsze oznacza to, że klienci mają niej łatwy dostęp. W związku z tym zaleca się otwieranie w pobliżu miejsc o większych natężeniu ruchu lub związanych z motoryzacją. Warto też zadbać o odpowiednią widoczność myjni, w czym pomagają przede wszystkim banery reklamowe. Sprawy praktyczne dotyczą podłączenia mediów, w tym również kanalizacji. Okazuje się, że wywóz nieczystości przez firmy zewnętrzne pochłania znaczną część kosztów. W związku z tym warto dokładnie przeanalizować koszty przedsięwzięcia i dodatkowe wydatki.

Jaką technologię wybrać do myjni bezdotykowej?

Model kontenerowy cieszy się ogromną popularnością wśród właścicieli myjni. Podjęcie decyzji o wyborze technologii jest jedną z najważniejszych. Co należy przeanalizować, zastanawiając się nad wyborem technologii? Decydujące się natężenie ruchu i stopień eksploatacji myjni. Wersja modułowa znajduje zastosowanie przede wszystkim wtedy, gdy jest mały ruch. Zbudowana jest w tym modelu z boxa technologicznego, który znajduje się między stanowiskami mycia. To również powszechny zakup inwestorów, którzy dysponują działką o niewielkiej powierzchni. Dysponując małą powierzchnią, wybór opcji modułowej jest najlepszy. Jakie są jej alternatywy? Przede wszystkim myjnia, która zakładana jest w kontenerze. Dedykowana jest głównie obiektom o większym natężeniu. Myjnia poszerza dostęp do urządzeń, a jednocześnie umożliwia sprawną wymianę i serwisowanie jej komponentów. Jej budowa pozwala też na wygodną konserwację. Niepodważalną zaletą tego rodzaju myjni jest również mniejsze prawdopodobieństwo kradzieży. Dodatkowo, znajduje inne zastosowanie. Kontener można wykorzystać jako schowek, np. na baniaki z chemią. Dzięki temu można je komfortowo wymieniać, a pozostając w ukryciu zapewniają estetyczny wygląd myjni. W myjni kontenerowej ważny jest typ używanych narzędzi, a także system odzysku wody z osmozy czy dostępne źródła ogrzewania. Serwisowanie, konserwacja, jak i naprawy sprzętu pozwalają na długie użytkowanie myjni.

Decydując się na założenie myjni samoobsługowej, należy zgromadzić komplet dokumentów. Po pierwsze pozwolenie na budowę. Po drugie projekt zagospodarowania terenu, a także architektoniczno-budowlany. Dysponując już wymienionymi dokumentami, można rozpocząć dalsze działania formalne. W dokumentacji muszą się także znaleźć projekty podłączeń mediów. W niektórych przypadkach należy także załączyć raport o wpływie obiektu na stan środowiska. Jak długo rozpatrywany jest wniosek? Urzędnicy na wydanie decyzji mają od 1 do 2 miesięcy. Po uprawomocnieniu decyzji, można zacząć prace budowlane. Jak skrócić czas oczekiwania na podjęcie prac? Najprostszym rozwiązaniem jest zakup działki, która posiada już omówione dokumenty. Jednocześnie należy założyć działalność gospodarczą o kodzie zgodnym z prowadzonymi tam działaniami. Samo założenie działalności nie jest trudne, ale niektóre aspekty jej prowadzenia mogą wymagać konsultacji z księgowym.

Poznaj koniecznie:

Jakie jest wyposażenie  myjni samoobsługowej?

Aby myjnia samoobsługowa mogła poprawnie działać, należy ją właściwie wyposażyć. Na początku należy zacząć od działki. To jakie parce będą na niej wykonane zależy od stanu pierwotnego działki. Na początku należy zająć się gruntem. Powinien być wyrównany,  a następnie należy przygotować w nim miejsce na instalację sieci wodnej i kanalizacji. Po tym następuje czas na budowę zatok myjących, syfonów i kratek. W dalszej kolejności można przystąpić do uzbrojeń, a także instalacji ogrzewania podłogowego. Ile czasu zajmują tego typu prace? Nawet do dwóch miesięcy, ale to czas, który należy poświęcić na przygotowanie do montażu technologii. Instalacja stanowisk myjących wymaga położenia posadzki. W tym samym czasie można się także zająć podłączeniem mediów. Zwykle zajmuje to około tygodnia. Ostatnim etapem jest wyposażenie myjni w odpowiednie urządzenia,

Podsumowując, założenie myjni samoobsługowej wymaga zgromadzenia niezbędnych dokumentów. Po spełnieniu formalności można zacząć prace właściwe, by potem otworzyć interes dla klientów.

Możesz również polubić…