Jak otworzyć własny hostel?

Hostele cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród młodych osób. Coraz częściej z ich oferty korzystają także rodziny czy zorganizowane grupy wyjazdowe. Powodem jest fakt, iż nocleg w hostelu jest tani w porównaniu do noclegu w innych obiektach, na przykład w hotelach. Niemniej jednak hosteli jest stosunkowo niewiele, szczególnie w mniejszych miejscowościach turystycznych. Wiele osób zastanawia się nad zapełnieniem tej luki. Jak otworzyć własny hostel? Odpowiadamy.

Czy to się opłaca?

Na początku zastanówmy się, jaki kapitał będzie nam potrzebny na otwarcie własnego hostelu. Odpowiedzmy sobie również na pytanie, czy taka inwestycja w ogóle może się opłacać? Generalnie nie musimy posiadać bardzo dużego kapitału początkowego, aby móc otworzyć hostel. Ekonomiści twierdzą, że wystarczy nawet 50 tysięcy złotych wkładu własnego na start. Będąc realistą, warto odłożyć około 70-80 tysięcy złotych. Jeżeli myślimy o otwarciu hostelu w większym mieście, to możemy potrzebować nawet 3 razy tyle na start. Niemniej jednak to i tak mniej, niż w przypadku, gdy planujemy otworzyć własny hotel. Inwestycja w hostel powinna zwrócić się stosunkowo szybko. Pojedynczy gość nie płaci za usługę zbyt wiele, jednak hostel w samej swojej definicji jest w stanie przyjąć większą liczbę gości w tym samym czasie. Polacy coraz chętniej poszukują właśnie tej formy noclegu. Jest ona tania, a więc znacznie ułatwia i tak już drogie podróżowanie po kraju.

Standardy lokalu

Aby otworzyć hostel, będziemy potrzebowali przede wszystkim odpowiedniego lokalu. Musi być on przystosowany do stworzenia pokoi kilku, a nawet kilkunastu osobowych. Nasz obiekt musi spełniać wszelkie, normalne standardy, jakie nakłada na niego prawo budowlane. Co więcej, musimy spełnić także wszelkie normy przeciwpożarowe oraz sanepidowskie. Budynek musi posiadać toalety, a także kuchnię. Oczywiście możemy wynająć lub kupić budynek, a następnie przystosować go do prowadzenia hostelu. Niemniej jednak pamiętajmy o tym, że czeka nas niemała inwestycja. Hostel, sam w sobie, nie musi spełniać żadnych wygórowanych standardów. Z założenia jest to najtańszy nocleg, a więc i o niskim standardzie. Właściciele hostelu nie serwują również gościom posiłków, choć niektóre hostele oferują również wyżywienie. Nie jest to jednak regułą.

Założenie działalności gospodarczej

Jeśli chcemy prowadzić hostel, to musimy przede wszystkim założyć działalność gospodarczą. Nie możemy bowiem oferować noclegów w formie działalności nierejestrowanej. Hostel możemy prowadzić w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki osobowej lub spółki prawa handlowego. Jeśli zakładamy jednoosobową działalność gospodarczą, to robimy to za pomocą formularza CEiDG. Jeśli jednak chcemy założyć spółkę prawa handlowego, musimy zarejestrować ją w KRS. Po założeniu działalności powinniśmy wybrać formę opodatkowania, a następnie dokonać również niezbędnych zgłoszeń w ZUS. Musimy również złożyć oświadczenie w sanepidzie. Warto również nawiązać współpracę z biurem rachunkowym bądź zatrudnić księgową już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej.

Zobacz również:

 

Umeblowanie hostelu

Nie jest tajemnicą, że umeblowanie hostelu nie sprawia właścicielom większej trudności. Ilość mebli jest bowiem stosunkowo niewielka. Goście śpią bowiem w pokojach kilku osobowych, najczęściej na łóżkach piętrowych. Mają również do dyspozycji niewielkie szafki czy komody, które powinny znajdować się w pokoju. Musimy również wyposażyć wspólną kuchnię – wystarczy tutaj kilka garnków, sztućce, talerze i kubki. Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy oferują gościom wyżywienie. Wtedy też nie musimy zagwarantować im dostępu do wspólnej kuchni. Dobrze wyposażona musi być również łazienka – niezbędna jest toaleta, lustro czy kabina prysznicowa. W hostelu może także znaleźć się wspólny dla wszystkich gości pokój z telewizorem. Dobrym pomysłem będzie zapewnienie gościom dostępu do internetu – modem z wi-fi może spokojnie stanąć na recepcji.

Zatrudnienie pracowników

Istnieją hostele, w których większość prac wykonują sami właściciele. Niemniej jednak bardzo często decydują się oni zatrudnić pracowników. Trudno bowiem być jednocześnie zarządzającym, sprzątaczką i recepcjonistą w jednym. Dobrze więc pomyśleć o zatrudnieniu właśnie osoby sprzątającej oraz recepcjonisty. Co do zasady, recepcja nie musi być czynna całą dobę. Niemniej jednak w większości hosteli staje się to powoli standardem. Przy zatrudnianiu pracowników musimy pamiętać o wielu formalnościach. Jednymi z nich są podpisanie umowy oraz dokonanie niezbędnych zgłoszeń, na przykład w ZUS. Tym jednak powinna zająć się księgowa bądź biuro rachunkowe, z którym współpracujemy. Nie zapominajmy również o rozplanowaniu pracy hostelu. Ten powinien być czynny przez całą dobę. Wszystko zależy jednak od naszego własnego pomysłu na biznes. Pamiętajmy, że prowadzenie własnego hostelu to nie lada wyzwanie. Hostel to nie to samo, co wynajem mieszkania prywatnego. Właściciel hostelu powinien samodzielnie nadzorować pracę obiektu.

Możesz również polubić…