Gdzie przyjmuje ortopeda

Niemal każdy z nas przynajmniej raz w życiu doznał problemów z układem ruchu. Często kierujemy się wtedy do fizjoterapeuty, jednak konieczna może być również wizyta u ortopedy. Jest to bowiem lekarz, który zajmuje się leczeniem wszelkich patologii związanych z układem ruchu. Gdzie przyjmuje ortopeda i czy zawsze musimy płacić za wizytę u niego? Odpowiadamy.

Do ortopedy ze skierowaniem

Z pomocy ortopedy korzystają nie tylko dorośli, ale również małe dzieci i osoby w podeszłym wieku. Najczęściej chcemy udać się do lekarza w ramach NFZ, tak aby nie płacić za wizytę. Rzeczywiście, mamy do tego prawo, jeśli tylko jesteśmy ubezpieczeni. Niemniej jednak zapisanie się do ortopedy w ramach NFZ wymaga posiadania skierowania, które wystawia zazwyczaj lekarz rodzinny. W uzasadnionych przypadkach skierowanie może wydać również lekarz innej specjalizacji. Niemniej jednak bez skierowania po prostu się nie obejdzie. Po jego otrzymaniu powinniśmy jak najszybciej udać się to poradni ortopedycznej. Niestety, terminy oczekiwania na wizytę są bardzo, ale to bardzo długie. Bardzo często musimy czekać nawet kilka miesięcy, podczas gdy pomoc potrzebna jest nam od zaraz. Lekarz kierujący może więc napisać na skierowaniu “przypadek pilny”. Wtedy też otrzymamy nieco szybszy termin, choć w dalszym ciągu odległy. Zazwyczaj pilne przypadki lekarz przyjmuje w ciągu kilku tygodni. Powodem jest fakt, iż lekarzy ortopedów jest stosunkowo niewielu. Kontrakt z NFZ ma podpisany mała ich liczba, co jeszcze wydłuża czas oczekiwania. Pacjenci muszą pamiętać, że ortopeda nie przyjmuje w każdej przychodni. Musi mieć ona podpisaną umowę z lekarzem. Mamy więc możliwość zapisania się tam, gdzie proponują nam najszybszy termin. Przy zapisach do lekarza ortopedy nie obowiązuje bowiem rejonizacja. Pamiętajmy jednak, aby dzieci zapisywać do lekarza ortopedy – pediatry. Podczas wizyty w ramach NFZ lekarz może wydać skierowanie na zabiegi szpitalne, takie jak artroskopia lub alloplastyka stawu.

Prywatna wizyta

alloplastyka-stawu-kolanowego-cena-zachodniopomorskieObecnie w Polsce powstaje coraz więcej przychodni, które świadczą prywatną opiekę medyczną. Często oferują one różnego typu pakiety dla chętnych. Dzięki nim możemy leczyć się taniej i szybciej, niż w ramach NFZ. W takich właśnie przychodniach przyjmuje lekarz ortopeda. Aby skorzystać z jego pomocy musimy wykupić pakiet medyczny, który oferuje usługi tego lekarza. Często mamy również możliwość wykupienia prywatnej wizyty bez kupowania pakietu. Na wizytę prywatną musimy się oczywiście zapisać, jednak czas oczekiwania na nią jest znacznie krótszy. Bardzo często możemy skorzystać z porady już na drugi dzień, a najpóźniej w kolejnym tygodniu. Co więcej, lekarz przyjmujący prywatnie oferuje więcej usług, niż w ramach NFZ. Finansowane z funduszu są bowiem podstawowe badania, jakie zleca ortopeda. Nie możemy liczyć na przykład na pedicure medyczny, który obecnie wykonuje coraz więcej ortopedów. Nie jest to oczywiście typowe świadczenie lekarskie, jednak coraz więcej lekarzy rozszerza swoją działalność. Dla pacjentów jest to bardzo ważne, zwłaszcza że z problemami natury estetycznej coraz częściej udajemy się właśnie do lekarzy.

Prywatna praktyka

Wielu lekarzy ortopedów z Ortho Expert prowadzi również prywatną praktykę lekarską. Ich gabinety są stosunkowo dobrze wyposażone, co bardzo cenią sobie pacjenci. Niemniej jednak w prywatnym gabinecie lekarz ortopeda przyjmuje znacznie rzadziej. Często jedynie raz lub dwa razy w tygodniu, przez co czas oczekiwania na wizytę może się wydłużyć. Pacjenci chętnie jednak korzystają z usług lekarza w prywatnych gabinetach. Dlaczego? Powodem jest fakt, iż jest tam kameralnie, a co więcej lekarz przyjmuje często nawet w późnych godzinach wieczornych.

 

Współpraca z podologiem

Lekarz ortopeda coraz częściej współpracuje także z podologiem. Podolodzy zajmują się chorobami oraz aspektami zdrowotnymi i estetycznymi stóp. Oferują między innymi leczenie zmian skórnych na stopach, usuwanie modzeli czy inne zabiegi lecznicze. Niemniej jednak pacjenci często zgłaszają się z problemami związanymi z układem ruchu, które związane są ze stopami. W takim sprawach pomoże nie podolog, a ortopeda. Podolodzy najczęściej współpracują z nimi oraz z chirurgami, którzy podejmują się usuwania bardziej zaawansowanych zmian wymagających inwazyjnego zabiegu. Ceny konsultacji ortopedycznej w gabinetach podologicznych nie odbiegają od tych, które proponują oni w prywatnych praktykach.

Ortopeda w szpitalu

Miejscem oczywistym, w którym przyjmuje logopeda, jest poradnia przyszpitalna. Pacjenci często trafiają na oddział ze złamaniami czy innymi problemami związanymi z układem ruchu. Po wypisaniu z oddziału pacjent musi jeszcze stawić się na przynajmniej jednej wizycie kontrolnej. Ma ona miejsce właśnie w poradni przyszpitalnej. Czas oczekiwania na wizytę jest tam stosunkowo krótki, jednak poradnia tego typu przyjmuje głównie pacjentów po hospitalizacji. Ortopeda nie przyjmuje w poradni codziennie, a jedynie w wybrane dni tygodnia. Co więcej, zwykle jest to lekarz zatrudniony w szpitalu i pracujący na oddziale. Wizyta w poradni nie wymaga skierowania dla pacjentów po hospitalizacji – skierowanie jest bowiem wydawane wraz z wypisem.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
www.ortho-expert.pl

Możesz również polubić…