Badania geotechniczne gruntu – kto wykonuje

Jeszcze zanim rozpoczniemy budowę domu, musimy zmierzyć się z dużą ilością formalności. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nieraz jeszcze zanim rozpoczniemy kopać pod fundamenty, poniesiemy już koszty, które będą dochodzić do 20 tysięcy złotych. Oczywiście nie licząc kupna działki, która jest często traktowana jako osobny temat. Korelacji pomiędzy gruntem a konstrukcją jest jednak bardzo dużo. W ramach tego artykułu będziemy omawiać badania geotechniczne, które dobrze wskazują na powiązanie pomiędzy domem a ziemią, na którym jest on posadowiony.

Geologia złożowa sprawia, że mamy pewność, że fundamenty zostaną dobrane w taki sposób, że w przyszłości nie dojdzie do osuwania się całego budynku. Efekty tego mogą być katastrofalne, ponieważ może dojść do pękania ścian. Jednocześnie trudno nam skutecznie działać w takich sytuacjach. Profilaktyka okazuje się znacznie skuteczniejsza. Badania złożowe http://geomain.pl/projekt-robot-geologicznych muszą być jednak wykonane przez profesjonalistów. Kto zajmuje się badaniami geotechnicznymi? Kim jest geotechnik i czym różni się od geologa?

Cel wykonywania badań geotechnicznych

Częściowo odpowiedzieliśmy na to pytanie wcześniej, ale jednak nie jest to pełna informacja. Po pierwsze rzeczywiście możemy uniknąć problemu późniejszego pękania ścian. Po drugie jednak dochodzą kwestie formalne. Przed rozpoczęciem budowy domu musimy uzyskać na to pozwolenie. Do tego z kolei wymagane jest badanie geotechniczne. Sytuacja nie jest w tej kwestii jednoznaczna, ponieważ prawo może być różnie interpretowane i czasami jest ono wymagane, a czasem nie. Geologia kopalin pozwala uzyskać informacje o trwałości podłoża oraz warunkach wodnych. Pierwsze jest ważne przede wszystkim w kontekście fundamentów, a drugie może być istotne w przypadku występowania (chociaż nie tylko) podpiwniczenia. Badania kopaliny http://geomain.pl/projekt-zagospodarowania-zloza są więc ważne przez kwestie prawne, ale również praktyczne.

Kto wykonuje badania geotechniczne?

Możemy teraz przejść do najważniejszego pytania w ramach tego artykułu. Kto zajmuje się wykonywaniem badań geotechnicznych? W firmach, które zajmują się tego typu usługami najważniejszą rolę pełnią geotechnicy oraz geolodzy ze specjalnymi uprawnieniami. To właśnie te zawody zajmują się geologią górniczą https://geomain.pl/geolog-gorniczy/. Dlaczego akurat takie osoby? W pierwszym przypadku jest to sytuacja oczywista. Geotechnik jest zawodem, którego działanie opiera się właśnie na związku ziemi z domem. To idealne zajęcie do tego, żeby określać warunki gruntowe właśnie w kontekście występującego obciążenia konstrukcji. Geolog z kolei jest specjalistą do spraw ziemi. Konstrukcja w tym przypadku początkowo jest sprawą drugorzędną. Właśnie dodatkowe uprawnienia geologiczno-inżynierskie są gwarancją tego, że dana osoba rozumie rozłożenia obciążenia. Czy są więc różnice pomiędzy tymi dwoma sytuacjami? Oprócz konieczności posiadania dodatkowych gwarancji jest jeszcze co najmniej jedna. Różne klasy geotechniczne określają różne sytuacje gruntowe. I kategoria oznacza standardowe warunki oraz posadowienia na nich domu jednorodzinnego. To również będzie dotyczyło większości inwestorów. W przypadku trudniejszych warunków może jednak dany teren zostać zaklasyfikowany do drugiej lub trzecie kategorii. W ramach tej ostatniej mamy do czynienia z najmniej standardowymi warunkami i koniecznością przeprowadzenia najdokładniejszych badań. W tej sytuacji geolog nie może już przeprowadzić takiej ekspertyzy. Koniecznością jest zatrudnienie geotechnika. Oczywiście wiele firm skupia odpowiednio uprawnione osoby.

Wybór osób przeprowadzających badania geotechniczne

Geolog górniczy to jeden z zawodów, które przyczyniły się do całego rozwoju dyscypliny. Jednocześnie często wymaga się interdyscyplinarności. W przypadku badań geotechnicznych sprawa jest jednak łatwa. Konieczna jest praca geotechnika lub geologa z uprawnieniami geologiczno-inżynierskimi. Jak jednak znaleźć odpowiednią osobę? Przede wszystkim wielu specjalistów pracuje w firmach, które skupiają więcej inżynierów o odpowiednich umiejętnościach. Sprawdzone firmy często mają w Internecie wiele opinii, które mogą być jedną z kluczowych elementów wyboru. Każdy w pierwszej kolejności kieruje się ceną, ale pamiętajmy, że ważna jest nie tylko sama ekspertyza, ale również profesjonalne wykonanie. To właśnie ono służy przecież przyszłemu bezpieczeństwu. Ile musimy zapłacić za wykonanie badań geotechnicznych? Najczęściej jest to koszt od 1000 do 1400 zł. W szerszym kontekście może to być od 800 do 1500 zł, ale jednak znacznie rzadziej. Mówimy o typowych badaniach tzn. wykonaniu trzech odwiertów. Pozwala to na uzyskanie dużej ilości informacji, które pozwalają na odpowiedni dobór fundamentów.

Podsumowanie

Powtórzymy najważniejsze informacje zawarte w tym artykule. Przede wszystkim wykonywaniem tego typu badań zajmują się geotechnicy oraz geologowie. Ci pierwsi mają jednak nieco większy zakres uprawnień. Z punktu widzenia standardowych warunków gruntowych i typowego domu jednorodzinnego nie będzie to jednak miało żadnego znaczenia. Geolog musi dodatkowo mieć uprawienia geologiczno-inżynierskie. Wiele firm zajmuje się zrzeszaniem ludzi o tego typu uprawnieniach. Najczęściej za wykonanie badań geotechnicznych zapłacimy od 1000 do 1400 zł.

Możesz również polubić…