Jak wykonać wiązary dachowe?

Jak wykonać wiązary dachowe? Przy budowie dachu bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia budynku przed czynnikami zewnętrznymi. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie wiązarów dachowych opartych na drewnie i łącznikach metalowych. Ich zadaniem jest przeniesienie obciążenia z dachu na ściany budynku. Wiązary dachowe stanowią solidną konstrukcję zapewniającą niezawodność budowanego dachu oraz jego nachylenie.

Znaczenie wiązarów dachowych przy budowie dachu?

Ważnym elementem konstrukcji nośnej dachu są wiązary dachowe, ponieważ ich zadaniem jest przekazanie obciążenia między nimi a niżej położonymi ścianami domu. Wiązary można przede wszystkim spotkać w obiektach z dachami o dużej rozpiętości i sporej powierzchni. Z czego składają się wiązary dachowe? Głównie z pasów górnych i dolnych, stanowią podparcie dla pionowych słupków, które mają wpływ na podparcie zewnętrznej konstrukcji dachu. Natomiast ukośne elementy wiązarów nazywane krzyżulcami współpracują z pasami, doskonale nadają się do budowy dachów mających niewielki kąt spadku. Do ich mocowania można użyć blach węzłowych, chociaż dostępne są również inne rozwiązania.

Jaki materiał wybrać do wykonania wiązarów dachowych?

Zastanawiając się jak wykonać wiązary dachowe, trzeba wiedzieć jakiego materiału użyć. Najlepszym materiałem jest drewno w klasie C24, czterostronnie strugane i suszone komorowo, dzięki czemu uzyskuje wilgotność na poziomie 15/18%. Dlaczego jest lepsze niż tarcica impregnowana ciśnieniowo? Ponieważ drewno strugane jest niepodatne na pleśń, grzyby, robaki oraz odporne na ogień, ponieważ płomienie tylko ślizgają się po elementach nie trawiąc ich.

Polecamy uwadze:

Czy takie drewno wymaga jeszcze impregnacji? Nie ma takiej potrzeby, dlatego jest to ekonomiczna opcja. Wiązary dachowe produkowane są z drewna iglastego, najczęściej świerku i sosny. Jakie przekroje desek są najbardziej odpowiednie do wykonania wiązarów dachowych? Specjaliści wykorzystują następujące przekroje: 38×39 mm i 38×140 mm. Rozpiętość wiązarów musi być w granicach 12 metrów.

Elementy niezbędne do wykonania wiązarów dachowych

Dokładnie chodzi o łączniki do wiązarów dachowych. Podczas łączenia desek na wiązary dachowe nie trzeba wykonywać żadnych skomplikowanych prac ani używać specjalistycznych elementów. Należy wyposażyć się we wkręty np. z samonawiercającym się szpicem lub po prostu gwoździe. W pierwszym przypadku ograniczamy ewentualne późniejsze rozszczepianie się drewna. Niektórzy korzystają z płytek gwoździowych, ale trzeba mieć na uwadze, że nie da się ich wbić młotkiem a jedynie prasą hydrauliczną. Jeśli chodzi o wielkość prac do wykonania, to nie będzie ona duża, koszty pojawią się przy wynajęciu potrzebnych urządzeń.

Jak wykonać wiązary dachowe?

Znając wymiary domu można określić, ile wiązarów dachowych będzie potrzebnych na dach. Na każdym końcu dachu musi znajdować się jeden wiązar natomiast pozostałe trzeba rozmieścić co 40 cm. Czy wiązary mogą mieć dowolną wysokość? Tak, jednak typowy kąt nachylenia ich górnej części powinien mieć 30 stopni, natomiast dolnej 60 stopni. Do budowy domu najlepsza byłaby opcja trójkątnych wiązarów dachowych. Jest to bardzo przydatne w przypadku dachów dwuspadowych i dachów z wiszącymi krokwiami. Stabilność wiązarów jednospadowych zapewniają zainstalowane urządzenia wiążące. Te wiązki listew drewnianych są przymocowane do podstawy stojaka znajdującego się pośrodku.

Jak wykonać wiązary dachowe?

Jak wykonać wiązary dachowe?

Dopuszczalne jest wykonanie wiązarów dachowych własnymi rękami. Powinieneś zacząć od oznakowania krokwi, wszystkie prace przygotowawcze i produkcja części oraz montaż wstępny są wykonywane na ziemi. Gotową konstrukcję montuje się w pozycji pionowej, równoległej do montowanej ściany.

Samodzielne wykonanie wiązarów dachowych może wydawać się nieskomplikowane, ale ludzie rzadko decydują się na taki krok. Obecnie produkcją wiązarów zajmują się firmy, które przyjmują zamówienia dopasowane do wymagań przy budowie danego dachu. Posiadają one odpowiednie wymiary a są montowane za pomocą desek połączonych płytkami kolczastymi. Do tego celu wykorzystywane są profesjonalne urządzenia, dlatego prace przebiegają sprawnie bez strat na drewnie.

 Zamawiając gotowe wiązary drewniane prefabrykowane otrzymujesz kompletny produkt, do zamontowania na dachu. Drewniany szkielet dachu jest dostarczany przez producenta na plac budowy, w elementach które następnie należy złożyć. Czy kolejne prace wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności? Nie jest to trudna praca, ponadto producent dołącza instrukcję jak krok po kroku złożyć wiązary i zamontować na dachu.

Czy wiązary dachowe są niezbędne?

Nie jest to obowiązkowe, ale na pewno warto je wykorzystać przy budowie dachu. Jest kilka ważnych powodów przemawiających za tym, a mianowicie:

   • Ich konstrukcja nie powoduje przekazania dużej siły rozporowej na ściany budynku.
   • Dolna część wiązarów dachowych tworzy sufit znajdujący się nad najwyższą kondygnacją domu.
   • Konstrukcja dachu jest bardzo sztywna i prawidłowo zabezpieczona przed możliwymi ugięciami.
   • Dzięki temu, że wiązary dachowe są na łącznikach, ściany zewnętrzne domu stają się odporne na obciążenia.

Warto zaznaczyć, że wykorzystanie wiązarów dachowych do budowania dachu nie wymaga podpierania dolnych ścian ścianami nośnymi lub słupami. Jeśli chodzi o stronę finansową, postawienie na wiązary dachowe jest bardziej ekonomiczne niż rozwiązania tradycyjne. 

Możesz również polubić…