5 niezbędnych rzeczy potrzebnych na aktywne zimowe wczasy

Zima to okres, kiedy najczęściej decydujemy się na aktywne spędzanie czasu na nartach czy snowboardzie, zarówno w kraju, jak i za granicą. Zimowe wycieczki w góry mogą być w pasjonujące, ale zarazem trudne i wymagające. Do nich również trzeba się odpowiednio przygotować. Wyjazdy zimowe są niezwykle interesujące, jednak czasami mogą naprawdę napsuć krwi i zepsuć niejedne wczasy. Można się do nich przygotować, by spokojnie przetrwać i mieć z wyjazdu wiele radości. Co zatem powinniśmy zabrać ze sobą na zimową wycieczkę? Pięć niezbędników przedstawiamy Wam poniżej.

Termoaktywne ubrania

Zajmują mało miejsca walizce, są zrobione ze specjalnych materiałów, pozwalają skórze oddychać, wchłaniają w siebie zbędny pot i wydalają na zewnątrz, dzięki czemu nie marzniemy. Wraz z pojawieniem się termoaktywnych ubrań rozpoczęła się nowa era ubioru zimowego. Na rynku dostępne są koszulki, kalesony, spodnie, rajstopy i inne, dodatkowe części termoaktywnego ubioru, które skutecznie zastępują nam kilka warstw ubrań. Warto się zaopatrzyć w tego typu rzeczy jeszcze przed wyjazdem, a najlepiej zanim rozpocznie się sezon, wtedy są nieco tańsze i mamy większą możliwość wyboru. Zanim pojedziemy na zimową wyprawę możemy też je przetestować w domowych warunkach, sprawdzić jak się piorą czy nie nas nie uczulają (a nie powinny) i czy są komfortowe w użytkowaniu. Dodatkowy zestaw ubrań też niezwykle się przyda, kiedy w czasie wyprawy będzie trzeba się przebrać. 

Odpowiednia czapka, rękawiczki i kurtka

Wydawać by się mogło, że to punkt oczywisty i niepotrzebny. Dziś na zimowych wczasach często jest kluczowy i przysparza wiele kłopotów. Zapominamy że będziemy spędzać dużo więcej czasu niż zazwyczaj na świeżym powietrzu, i to co przydaje się i wystarcza na spacery po mieście na wyjeździe może być niewystarczające. Zbyt lekka kurtka bądź wykonana ze złego materiału w czasie marznącego deszczu ze śniegiem będzie nam przemakać i spowoduje, że nasze wczasy okraszone  będą paskudną chorobą. Jeśli chodzi o rękawiczki wybór akcesoriów zależy od sposobu spędzania naszego czasu na zimowisku. Na rękawicach czy to do jazdy na nartach czy do zwykłych do spacerowania nie warto oszczędzać. 

Odpowiednie zimowe wyposażenie samochodu

Niektórzy kierowcy wyjeżdżając na wczasy zimowe zapominają, że wyjazd w góry w czasie zimy należy do trudnych i trzeba samochód do tego odpowiednio przygotować. Poza typowymi elementami jak drapaczka lodu na szybie warto zabezpieczyć się w jeszcze w dodatkową łopatę w bagażniku, miotłę do odśnieżania pojazdu oraz łańcuchy na koła. Nigdy nie wiemy, co nas zaskoczy w trasie, dlatego przed wyjazdem należy sprawdzić czy samochód jest zdolny do jazdy, ma wszelkie płyny w odpowiednich ilościach, szczególnie olej oraz płyn do spryskiwaczy, szczególnie ten zimowy. Przy długo utrzymujących się niskich temperaturach płyn do spryskiwaczy nawet, zimowy może zamarzać. Dlatego warto zaopatrzyć się w taki, który dostosowany jest do ekstremalnie niskich temperatur.

Zobacz także:

Odpowiednie ubezpieczenia i zabezpieczenia

Są one szczególnie przydatne w przypadku wyjazdów na narty bądź do aktywnego uprawiania sportu. Jak to mówią: strzeżonego Pan Bóg strzeże- więc zabezpieczenie, nawet niewykorzystane, da nam komfort psychiczny i ograniczy niepotrzebny stres. Jadąc za granicę warto zabezpieczyć się też wyrabiając sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która w sytuacji awaryjnej pozwala nam na skorzystanie z pomocy medycznej. 

Kolejnym z zabezpieczeń na zimowe wyjazdy, bardziej kosmetycznym, są odpowiednie kremy które pozwolą nam na zadbanie o części ciała narażone na wiatr i zimno. Wbrew pozorom warto też zadbać o ochronę przed słońcem, ponieważ promienie słoneczne bardzo mocno odbija się od śniegu. Można zainwestować w krem z filtrem przeciwsłonecznym, pomadkę lub balsam do ust i okulary.

Drobne rzeczy i przydatne gadżety

Przy zmieniającej się szybko zimowej pogodzie w czasie długich wycieczek termos będzie wybawieniem. Z ciepłym napojem pozwoli się nam szybko rozgrzać. Kiedy podróżujemy w grupach przerwy na posilenie się i odpoczynek są świetną okazją do nawiązywania nowych znajomości. Wybierając się na długie piesze wycieczki warto mieć ze sobą latarkę. Zimą bardzo szybko robi się ciemno i czasami możemy mylnie określić odległość do schroniska czy do hotelu. Owszem, latarki mamy już w telefonach, aczkolwiek kiedy temperatury spadają poniżej zera może się okazać że bateria w telefonie nie będzie chciała z nami współpracować i rozładuje się dużo wcześniej niż my tego potrzebujemy.

Wyjazd na aktywne wczasy w okresie zimowym zdecydowanie różni się od wakacyjnych wojaży. Wymaga od nas siły charakteru, samozaparcia i motywacji. W zamian dostarcza nam ogrom wrażeń i wspomnień, które zapamiętujemy na długo. Odpowiednio przygotowani nie boimy się mrozów, śniegu i niekorzystnych warunków na drodze. Dlatego warto planować takie wyjazdy z wyprzedzeniem i odpowiednio przemyśleć, co nam może być potrzebne.

Wakacje na Sardynii
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+393314126886
www.wakacjenasardynii.pl

Możesz również polubić…