5 niezbędnych rzeczy potrzebnych na aktywne zimowe wczasy

Zima to okres, kiedy najczęściej decydujemy się na aktywne spędzanie czasu na nartach czy snowboardzie, zarówno w kraju, jak i za granicą. Zimowe wycieczki w góry mogą być w pasjonujące, ale zarazem trudne i wymagające. Do nich również trzeba się odpowiednio przygotować. Wyjazdy zimowe są niezwykle interesujące, jednak czasami mogą naprawdę napsuć krwi i zepsuć niejedne wczasy. Można się do nich przygotować, by spokojnie przetrwać i mieć z wyjazdu wiele radości. Co zatem powinniśmy zabrać ze sobą na zimową wycieczkę? Pięć niezbędników przedstawiamy Wam poniżej.

 

  • Termoaktywne ubrania

 

Zajmują mało miejsca walizce, są zrobione ze specjalnych materiałów, pozwalają skórze oddychać, wchłaniają w siebie zbędny pot i wydalają na zewnątrz, dzięki czemu nie marzniemy. Wraz z pojawieniem się termoaktywnych ubrań rozpoczęła się nowa era ubioru zimowego. Na rynku dostępne są koszulki, kalesony, spodnie, rajstopy i inne, dodatkowe części termoaktywnego ubioru, które skutecznie zastępują nam kilka warstw ubrań. Warto się zaopatrzyć w tego typu rzeczy jeszcze przed wyjazdem, a najlepiej zanim rozpocznie się sezon, wtedy są nieco tańsze i mamy większą możliwość wyboru. Zanim pojedziemy na zimową wyprawę możemy też je przetestować w domowych warunkach, sprawdzić jak się piorą czy nie nas nie uczulają (a nie powinny) i czy są komfortowe w użytkowaniu. Dodatkowy zestaw ubrań też niezwykle się przyda, kiedy w czasie wyprawy będzie trzeba się przebrać. 

Odpowiednia czapka, rękawiczki i kurtka.

Wydawać by się mogło, że to punkt oczywisty i niepotrzebny. Dziś na zimowych wczasach często jest kluczowy i przysparza wiele kłopotów. Zapominamy że będziemy spędzać dużo więcej czasu niż zazwyczaj na świeżym powietrzu, i to co przydaje się i wystarcza na spacery po mieście na wyjeździe może być niewystarczające. Zbyt lekka kurtka bądź wykonana ze złego materiału w czasie marznącego deszczu ze śniegiem będzie nam przemakać i spowoduje, że nasze wczasy okraszone  będą paskudną chorobą. Jeśli chodzi o rękawiczki wybór akcesoriów zależy od sposobu spędzania naszego czasu na zimowisku. Na rękawicach czy to do jazdy na nartach czy do zwykłych do spacerowania nie warto oszczędzać. 

 

  • Odpowiednie zimowe wyposażenie samochodu. 

 

Niektórzy kierowcy wyjeżdżając na wczasy zimowe zapominają, że wyjazd w góry w czasie zimy należy do trudnych i trzeba samochód do tego odpowiednio przygotować. Poza typowymi elementami jak drapaczka lodu na szybie warto zabezpieczyć się w jeszcze w dodatkową łopatę w bagażniku, miotłę do odśnieżania pojazdu oraz łańcuchy na koła. Nigdy nie wiemy, co nas zaskoczy w trasie, dlatego przed wyjazdem należy sprawdzić czy samochód jest zdolny do jazdy, ma wszelkie płyny w odpowiednich ilościach, szczególnie olej oraz płyn do spryskiwaczy, szczególnie ten zimowy. Przy długo utrzymujących się niskich temperaturach płyn do spryskiwaczy nawet, zimowy może zamarzać. Dlatego warto zaopatrzyć się w taki, który dostosowany jest do ekstremalnie niskich temperatur.

 

  • Odpowiednie ubezpieczenia i zabezpieczenia. 

 

Są one szczególnie przydatne w przypadku wyjazdów na narty bądź do aktywnego uprawiania sportu. Jak to mówią: strzeżonego Pan Bóg strzeże- więc zabezpieczenie, nawet niewykorzystane, da nam komfort psychiczny i ograniczy niepotrzebny stres. Jadąc za granicę warto zabezpieczyć się też wyrabiając sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która w sytuacji awaryjnej pozwala nam na skorzystanie z pomocy medycznej. 

Kolejnym z zabezpieczeń na zimowe wyjazdy, bardziej kosmetycznym, są odpowiednie kremy które pozwolą nam na zadbanie o części ciała narażone na wiatr i zimno. Wbrew pozorom warto też zadbać o ochronę przed słońcem, ponieważ promienie słoneczne bardzo mocno odbija się od śniegu. Można zainwestować w krem z filtrem przeciwsłonecznym, pomadkę lub balsam do ust i okulary.

 

  • Drobne rzeczy i przydatne gadżety.

 

Przy zmieniającej się szybko zimowej pogodzie w czasie długich wycieczek termos będzie wybawieniem. Z ciepłym napojem pozwoli się nam szybko rozgrzać. Kiedy podróżujemy w grupach przerwy na posilenie się i odpoczynek są świetną okazją do nawiązywania nowych znajomości. Wybierając się na długie piesze wycieczki warto mieć ze sobą latarkę. Zimą bardzo szybko robi się ciemno i czasami możemy mylnie określić odległość do schroniska czy do hotelu. Owszem, latarki mamy już w telefonach, aczkolwiek kiedy temperatury spadają poniżej zera może się okazać że bateria w telefonie nie będzie chciała z nami współpracować i rozładuje się dużo wcześniej niż my tego potrzebujemy.

Wyjazd na aktywne wczasy w okresie zimowym zdecydowanie różni się od wakacyjnych wojaży. Wymaga od nas siły charakteru, samozaparcia i motywacji. W zamian dostarcza nam ogrom wrażeń i wspomnień, które zapamiętujemy na długo. Odpowiednio przygotowani nie boimy się mrozów, śniegu i niekorzystnych warunków na drodze. Dlatego warto planować takie wyjazdy z wyprzedzeniem i odpowiednio przemyśleć, co nam może być potrzebne.