Ile waży zabudowa autolawety?

W dzisiejszych czasach usługi transportowe lawetą to świetny sposób na to, aby otworzyć swój własny biznes. Z roku na roku zwiększa się liczba samochodów poruszających się po drogach, w konsekwencji istnieje większe prawdopodobieństwo tego, że dojdzie do przykrego incydentu. Jednym z najważniejszych elementów jest odpowiednia zabudowa, jednakże niewiele osób jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, ile może ona ważyć. Gotowa zabudowa autolawety- co należy o niej wiedzieć? Własna konstrukcja zabudowy- dlaczego jest to rozwiązanie godne uwagi? Ile może wynosić waga zabudowy autolawety? Dlaczego waga ma tak duże znaczenie? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Gotowa zabudowa autolawety- co należy o niej wiedzieć?

W pierwszej kolejności warto posiąść podstawowe informacje na temat zabudowy auto lawety. Otóż na rynku wyróżnić możemy stosunkowo dużą liczbę firm, która to zajmuje się zestawami pod zabudowę. Dzięki temu możliwa jest szybka i łatwa transformacja busa w autolawetę. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że koszty podstawowego zestawu niekiedy mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Dlatego też warto zastanowić się nad tym czy wypożyczalnia autolawet w naszym przypadku nie będzie bardziej korzystnym rozwiązaniem. Decydując się na wykorzystanie gotowego produktu, istnieje możliwość skrócenia czasu budowy pojazdu. Komponenty są szczegółowo dopasowane do potrzeb danego czterokołowca. W praktyce wykonanie pełnego montażu wiąże się z koniecznością użycia wiertarki i kompletu kluczy. Podczas zakupu każdorazowo powinniśmy kierować się modelem pojazdu, a także rocznikiem. Zestawy posiadają wszystkie elementy niezbędne do montażu. Dlatego też wynajem autolawety nie będzie konieczny.

Własna konstrukcja zabudowy- dlaczego jest to rozwiązanie godne uwagi?

Oczywiście zakup gotowego zestawu to tylko jedna z wielu opcji. Jeśli wynajem autolawety nie wchodzi w grę, wówczas możliwe jest zbudowanie samodzielnej konstrukcji. W tym przypadku musimy jednak liczyć się z tym, że użyte zostaną stosunkowo duże ilości materiału. Jednocześnie musimy liczyć się z dość dużym wkładem finansowym. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że o ile niektóre czynności będziemy w stanie wykonać samemu, to jednak niektóre komponenty zostaną kupione lub wykonane przez prawdziwych specjalistów. Tylko w takich przypadkach późniejszy transport autolawetą będzie możliwy. Każdorazowo musimy pamiętać o istotnym parametrze, jakim jest waga. Ciężar pełni ważną rolę w funkcjonalności czterokołowca. Im jest ona cięższa, tym większej jest spalanie paliwa, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Dodatkowo waga wlicza się w masę całkowitą autolawety. Od tego może zależeć, jaka kategoria prawo jazdy będzie od nas wymagana. W każdym przypadku możemy zwrócić uwagę na cennik autolawety i zdecydować się na jej wynajem.

Ile może wynosić waga zabudowy autolawety?

Skoro wiemy już dość dużo na temat konstrukcji zabudowy autolawety, warto zapoznać się z tym, ile może ona ważyć. W tym przypadku dość problematyczne jest jednak udzielenie jednoznaczniej odpowiedzi. Wiąże się to z tym, że na ostateczną wartość wpływa dość dużo czynników. Przykładowo ogromne znaczenie ma zarówno ciężar, jak i rodzaj materiałów, które zostały zastosowane. Po drugie wpływ ma również wielkość poszczególnych komponentów. Do sumy wcześniejszej wagi doliczana jest również wciągarka, która to w znacznym stopniu jest w stanie ułatwić nam wykonywanie podstawowych czynności. Najbardziej optymalne jest aluminium, bowiem charakteryzuje się nie tylko lekką wagą, ale również ponadprzeciętną trwałością i odpornością na korozję. Jest to jednak drogi materiał. Tego typu zabudowa może ważyć około 230 kilogramów w przypadku busa. Aluminium nie jest jedynym materiałem. Istnieją także cięższe zabudowy, których waga oscyluje w granicach 300 kg. Pamiętajmy o tym, że autolaweta musi znosić dość duże ciężary, a zabudowa w tym nie pomaga.

Dlaczego waga ma tak duże znaczenie?

Warto chwilę zastanowić się nad tym, dlaczego tak właściwie waga zabudowy ma tak duże znaczenie. Ciężar jest istotny z wielu powodów. Przede wszystkim im jest on większy, tym większe jest zużycie paliwa podczas jazdy. Dodatkowo istotna jest kwestia dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu- zwłaszcza dla busów, bowiem ich maksymalna masa może wynosić 3,5 tony. Na podstawie prostych obliczeń możemy dojść do wniosku, że jeżeli samochód waży około 1200-1400 kg, natomiast zabudowa 200-300 kg, to dodatkowe obciążenia zmniejszają możliwości przewożenia. W konsekwencji potencjał naszej autolawety jest ograniczony, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Pomimo wszystko dla niektórych osób informacja ta może okazać się mało istotna. Przekraczanie norm może wiązać się z tym, że zostaniemy zmuszeni do zapłacenia kar finansowych. Pamiętajmy jednak, że waga zabudowy zależna jest od materiałów i metody konstrukcji.

Możesz również polubić…