Klimatyzacja mieszkań i sklepów oraz jej główne rodzaje i zalety każdego z nich

Klimatyzacja mieszkań i sklepów coraz śmielej wkracza do naszego życia. W krajach najcieplejszych będąca czymś, bez czego nie można się obyć, również i w Polsce ludzie zaczynają na niej polegać coraz bardziej – zwłaszcza, że globalne ocieplenie jest czymś, czego efektów nie da się nie zauważyć. Co zatem powinniśmy wiedzieć o klimatyzacji i czy warto zainwestować w nią czy to posiadając własny sklep, czy też mieszkając we własnym mieszkaniu? Na tym wszystkim zamierzamy skupić się w tym krótkim artykule.

Główne rodzaje urządzeń do zmiany temperatury w pomieszczeniu

Choć istnieje wiele kryteriów odnośnie urządzeń do klimatyzacji mieszkań i sklepów, my skupimy się na tym związanym ze sposobem jego instalacji. Wybierając sprzęt, który zadba o ową klimatyzację w naszym mieszkaniu czy sklepie mamy do wyboru dwie opcje: albo skorzystamy z klimatyzatora jednostkowego (zwanego również monoblokowym), albo też tego rozdzielonego (split). Jeżeli chodzi o klimatyzator monoblokowy, skupia on cały mechanizm klimatyzacyjny w pojedynczej jednostce. Wspólna obudowa na wszystkie podzespoły sprawia, że musi on znaleźć się wewnątrz pomieszczenia i choć niesie to ze sobą pewne zalety (brak dodatkowych kabli, połączeń, możliwość zbicia wszystkiego w jednym miejscu), ma też wady, główną z których jest zazwyczaj spore natężenie hałasu, niemożliwe do uniknięcia za sprawą trybu pracy tego typu urządzenia. Klimatyzator rozdzielony staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem – zwłaszcza u osób, które posiadają w swoich mieszkaniach taras lub balkon. Stosując go jako rozwiązanie w klimatyzacji mieszkań i sklepów jedną jego część umiejscawia się w pomieszczeniu docelowym, które ma zostać poddane klimatyzacji, a drugą – na zewnątrz, zazwyczaj na ścianie. Pierwszy element zajmuje się zasysaniem ciepłego powietrza i wprowadzaniem tego zimnego – drugi z kolei na odwrót, zasysa zimne powietrze do środka, uwalniając te gorące poza obręb budynku. Oba z głównych podzespołów są połączone miedzianymi rurkami, które są jednym elementem ograniczającym umiejscowienie całej instalacji. Poza nim całość jest bardzo mobilna. Praca tego klimatyzatora jest głośniejsza, jednak hałas ten pozostaje na zewnątrz pomieszczenia. W domu zazwyczaj cieszymy się wyższym poziomem ciszy.

Zalety korzystania z instalacji klimatyzacyjnej

Jedną z największych zalet płynących z zastosowania klimatyzacji mieszkań i sklepów jest olbrzymi komfort, jaki temu towarzyszy. Niezależnie od tego, jaka pogoda panuje na zewnątrz, dzięki klimatyzacji zawsze czujemy się dobrze i optymalnie. Każdy z nas w swoim życiu zmagał się z problemem związanym z zaśnięciem w warunkach afrykańskich wręcz upałów, kiedy to nawet otwarcie okna nie przynosi zamierzonego efektu. Posiadając klimatyzator ten problem nie istnieje. Warto też wspomnieć o funkcji oczyszczania powietrza, obecnej w większości nieco lepszych modeli tego urządzenia – nie dość, że chłodzą one powietrze w naszym mieszkaniu to sprawiają, że jest ono zdrowsze i czystsze. Wszystko za sprawą odpowiednich filtrów, mających spore znaczenie przy obecnej zawartości smogu w atmosferze, najbardziej przez nas odczuwalnej zimą, przy ujemnych temperaturach. Klimatyzacja świetnie sprawdza się również w sklepach, działając korzystnie nie tylko na ich pracowników, którzy przebywają tam stale, ale też na klientów. Sama w sobie jest w stanie napędzić sprzedaż – jeżeli ludzie będą nas kojarzyli z przyjemnymi warunkami w momencie największych upałów, częściej będą do nas zaglądali. To z kolei może doprowadzić do ich większego zainteresowania naszymi produktami. Korzystając z klimatyzacji łatwiej nam będzie również zadbać o produkty skore do psucia się w nieprzychylnych dla nich warunkach, z warzywami czy owocami.

Montaż klimatyzatora

Systemy klimatyzacji mieszkań i sklepów działają niezależnie od obecnych już w mieszkaniu czy sklepie instalacji wentylacyjnych. Oznacza to, że klimatyzator możemy śmiało zakupić już po urządzeniu mieszkania czy wyposażeniu sklepu. Wybór konkretnego urządzenia musimy definiować posiadanym przez nas budżetem oraz naszymi oczekiwaniami względem niego – im droższy sprzęt, tym więcej funkcjonalności będzie posiadał i tym bardziej automatycznie będzie funkcjonował. Niezależnie jednak od ceny, sam montaż klimatyzatora jest łatwy i sprowadza się po prostu do zamontowania jednostki w klimatyzowanych pomieszczeniu (albo i na zewnątrz, w przypadku klimatyzatorów typu split).

Podsumowanie

Choć na świecie nie brakuje przeciwników klimatyzacji mieszkań i sklepów i co do ich głównych argumentów związanych ze zdrowiem można się po części zgodzić, można też je w łatwy sposób obalić, po prostu ustawiając wybrany przez siebie klimatyzator w najlepszy możliwy sposób, a także dbając o jego właściwą eksploatację, regularnie go czyszcząc i sprawdzając, czy działa prawidłowo. Można więc śmiało powiedzieć, że klimatyzacja mieszkań i sklepów nie bez powodu jest czymś, co stale zyskuje na popularności i z pewnością jest rzeczą, w którą warto zainteresować. Zwłaszcza mając w perspektywie upalne lato.

 

Możesz również polubić…