Niech błyszczy! Czyszczenie srebrnej biżuterii

Biżuteria srebrna może się prezentować zjawiskowo i dodać blasku każdej stylizacji. Jednak niestety, bardzo łatwo może również stracić blask, jeśli jej właścicielka o nią nie dba. Srebro ma tendencję do matowienia, dlatego należy je co jakiś czas czyścić oraz pamiętać o kilku ważnych zasadach, które sprawią, że będzie zawsze prezentować się pięknie. Co robić, gdy srebrna biżuteria czernieje? Jak czyścić biżuterię srebrną z kamieniami? Poniżej kilka istotnych informacji oraz garść porad.

Dlaczego srebro ciemnieje?

Biżuteria-srebrna

Biżuteria srebrna SzczecinJak obchodzić się ze srebrną biżuterią?

Srebro jest jednym z tych metali, który nie lubi być rzucany w kąt. Biżuteria srebrna powinna być noszona jak najczęściej. Częsty kontakt srebra ze skórą zapobiega matowieniu biżuterii. Skóra ocierająca się o biżuterię usuwa osad (oczywiście w przypadku znacznego zabrudzenia jest to dużo trudniejsze i długotrwałe). Warto też pamiętać o tym, aby unikać trzymania srebra wraz z innymi metalami, takimi jak złoto. Biżuteria srebrna może bardzo łatwo zostać porysowana przez inne, twardsze ozdoby. Powinna być zawsze trzymana osobno i chroniona przed światłem.

Srebrna biżuteria z ozdobami, takimi jak malachit, perły czy bursztyny, nie powinna być wystawiana na działanie kwasów, zwłaszcza octu, kwasu cytrynowego, soku z cytryny czy kremów do rąk i balsamów zawierających tego typu składniki. Dlatego też nie powinno się gotować w srebrne pierścionki z kamieniami czy zakładać ich zaraz po użyciu kremu do rąk. O ile same kwasy nie uszkodzą srebra, to bursztyn czy perły źle reagują z tego typu substancjami. Warto przed zakupem biżuterii z kamieniami szlachetnymi dowiedzieć się więcej o tym, jak o nie dbać i co może wpłynąć negatywnie na ich kondycję.

Sposoby czyszczenia srebrna biżuteria

Jednym ze sposobów czyszczenia srebra jest jego gotowanie. Biżuterię układamy na sitku, po czym sitko wkładamy do naczynia z wodą i płynem do mycia naczyń (o neutralnym pH, bez dodatku cytryny) lub proszkiem do prania. Następnie zaczynamy gotować wodę. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Po około 20 minutach możemy wyjąć biżuterię i osuszyć ją miękką szmatką.

Dobrze sprawdza się również inna metoda, w której wykorzystuje się sodę oczyszczoną. Na dnie szklanej miski należy położyć folię aluminiową (błyszczącą częścią na zewnątrz), włożyć biżuterię i zalać miskę gorącą wodę z rozpuszczoną łyżką sody oczyszczonej. Biżuterię należy pozostawić na kilka minut, następnie opłukać w ciepłej wodzie i osuszyć. Wśród innych sposobów można wyróżnić zastosowanie pasty do zębów (srebro można czyścić tylko zwykłą pastą niezawierającą drobinek węgla czy innych tego typu dodatków). Unikać należy pasty wybielającej, ponieważ może odbarwić srebro oksydacyjne. W przypadku niewielkich zabrudzeń wystarczy zakupić paczkę chusteczek do czyszczenia srebra. Niestety, chusteczki nie sprawdzają się w przypadku biżuterii, która posiada wiele zagłębień czy skomplikowanych kształtów. Osad będzie pozostawał w ich wnętrzu. W takich przypadkach trzeba skorzystać z innej metody.

Jak czyścić biżuterię srebrną z kamieniami?

Istnieje kilka domowych sposobów czyszczenia srebrnej biżuterii. Jednak większość z nich nie jest zalecana w przypadku, gdy srebro jest połączone z różnymi kamieniami szlachetnymi. Najlepszym sposobem dbania o biżuterię z opalem, jest jej noszenie. Opal wymaga wilgoci. Nadmierne wysuszenie niszczy kamień. Gdy jest noszony regularnie, absorbuje wilgoć z ciała i powietrza, co sprawia, że wygląda pięknie. Jeśli nie mamy ochoty zakładać biżuterii z opalem przez dłuższy czas, możemy go zanurzyć w słoiku z wodą. To rozwiąże problem.Biżuteria srebrna z perłami należy do kategorii wyjątkowo delikatnych ozdób. W przypadku zabrudzenia powierzchni perły należy ją przecierać irchą lub ściereczką z baraniej wełny. Perły bardzo łatwo porysować.Kamieniem, który jest wyjątkowo podatny na pęknięcia, jest tanzanit. W przypadku biżuterii z tym kamieniem, pod żadnym pozorem, nie można go gotować. Można go myć miękką szczoteczką w ciepłej, ale nie gorącej wodzie.Warto pamiętać też o tym, że istnieją wytrzymałe kamienie, które mogą być czyszczone tak jak srebro. Wśród nich należy wyróżnić brylanty, szafiry, cyrkonie i ametysty.

Możesz również polubić…